Nowy cel dla leków na alzheimera i parkinsona
Choroby neurodegeneracyjne, takie jak alzheimer i parkinson dotykają milionów ludzi na całym świecie. Wciąż jeszcze nie stworzono skutecznych leków pozwalających na ich zwalczanie. Naukowcy są jednak coraz bliżej opracowania nowatorskiej terapii.
Zespół badaczy z Uniwersytetu w Maryland i Uniwersytetu w Leicester przeprowadził na zmodyfikowanych genetycznie muszkach owocowych eksperyment, który może dać pozytywne rezultaty także u ludzi. Uczeni skupili się na zbadaniu metabolitów pokrewnych do tryptofanu, aminokwasu, który może mieć wpływ na układ nerwowych.
Dwie z tych substancji znajdują się na przeciwnych biegunach: 3-hydroksykinurenina (3-HK) ma właściwości toksyczne, a kwas kinureninowy (KYNA) pomaga zapobiegać zwyrodnieniu komórek nerwowych. Ilość tych dwóch związków obecnych w mózgu mogą odegrać ważną rolę w chorobie Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona.
Aby przetestować tę teorię, naukowcy pracowali z muszkami owocowymi ze zmienionym modelem choroby Alzheimera i Parkinsona. Uczeni podawali owadom związek chemiczny, który hamuje enzym znany jako dioksygenaza 2,3-tryptofanu (TDO). Substancja ta kontroluje zależność między 3-HK i KYNA, a jej hamowanie przesuwa metabolizm w kierunku tego drugiego. Wpływa to na ruch zwierząt, jednocześnie wydłużając ich życie.
- Kluczowym elementem naszych badań jest to, że możemy poprawić objawy alzheimera i parkinsona poprzez podawanie muszkom owocowym leków. Nasze badania zidentyfikowały TDO jako bardzo obiecujący nowy cel dla leków - powiedział Carlo Breda, jeden z autorów badań.
Naukowcy już planują przeprowadzenie badań klinicznych z udziałem ludzi.