Nowy, skuteczny sposób obrazowania zmian w mózgu
Naukowcy opracowali nową technikę obrazowania mózgu, która może pomóc określić szanse na wyleczenie pacjentów z guzem mózgu.
Interdyscyplinarny zespół naukowców zajmujących się neuronaukami z University of Rochester stworzył nową technikę obrazowania mózgu. U pacjentów z guzem przysadki, gdy nowotwór rośnie, może naciskać na skrzyżowanie wzrokowe, co powoduje utratę wzroku. Gdy neurochirurdzy usuną tkankę nowotworową, zdolność widzenia wraca w pełni. Regeneracja jest tym pełniejsza, im lepiej organizmowi udaje się odbudować otoczkę mielinową.Okazuje się, że obrazując integralność mieliny w nerwach wzrokowych można skutecznie przewidzieć szanse na odzyskanie wzoroku. Mielina to substancja, która tworzy osłonkę rdzenną wokół włókien nerwowych.
- Przed rozpoczęciem prac, nie byliśmy w stanie powiedzieć pacjentom, jakie są szanse, że w ogóle odzyskają oni wzrok po operacji. Teraz jest całkiem inaczej - powiedział David Paul, jeden z naukowców biorących udział w badaniach.
Paul i jego zespół wykorzystał metodę obrazowania tensora dyfuzji (DTI), jeden z typów rezonansu magnetycznego, do obserwacji zmian w połączeniach istoty białej. Dzięki temu udało się wychwycić, które nerwy są "dziurawe" i jak odnosi się to do szans na przywrócenie wzroku.
Naukowcy opisują uszkodzenia otoczki mielinowej przez analogię do izolowanego przewodu miedzianego. Wykorzystując badanie DTI można mierzyć "nieszczelność izolacji", czyli jak dobrze mielina ogranicza przepływ wody w tkance mózgowej. Dzięki temu można określić jak poważne są uszkodzenia mózgu i czy przywrócenie funkcjonalności neuronalnej jest możliwe.
Neurolodzy mają nadzieję, że nowy sposób pomiaru integralności strukturalnej włókien nerwowych będzie można wykorzystać także do leczenia innych chorób mózgu.