To amulet zabójcy demonów. Potwierdza brakujący rozdział Biblii
Archeolodzy pracujący w starożytnym mieście Hadrianopolis dokonali niezwykle interesującego odkrycia, a mowa o 1600-letnim amulecie przedstawiającym biblijnego pogromcę demonów. To król Salomon, bohater rozdziału Biblii zatytułowanego "Testament Salomona", który ze względu na magię i demonologię nie został włączony do jej kanonicznej wersji.
Naukowcy od ponad 20 lat pracujący na stanowisku archeologicznym w Hadrianopolis w Paflagonii, starożytnym regionie dzisiejszej Turcji, dokonali kolejnego niezwykłego odkrycia. Do starożytnych rzymskich reliktów i budowli, w tym dwóch łaźni, dwóch kościołów, teatru, grobowców skalnych i wilii, dołącza właśnie kwadratowa umocnioną budowla, w której znaleźli 1600-letni brązowy wisior z wizerunkiem Salomona pokonującego diabła i napisem "Nasz Pan pokonał diabła".
Król Salomon pogromca demonów
Wyjaśnijmy, że Salomon jest postacią pojawiającą się w trzech księgach Biblii, w których możemy przeczytać o jego ogromnym bogactwie (jako król miał gromadzić co najmniej 25 ton złota rocznie) i tym, że Bóg obdarzył go mądrością, wiedzą i chwałą większą niż "kogokolwiek przed nim i po nim". Nie wszyscy wiedzą jednak, że jest też bohaterem rozdziału Biblii napisanego między I a V wiekiem n.e., który nie został włączony do kanonicznej wersji z powodu... magii i demonologii.
Rozdział zatytułowany "Testament Salomona" ukazuje inną stronę króla, rozpoczyna się sceną, w której Archanioł Michał podarowuje Salomonowi magiczny pierścień, pozwalający przywoływać, przesłuchiwać i kontrolować demony. I wygląda na to, że starożytni ludzie mocno wierzyli w Solomona-wojownika walczącego z demonami, bo zdaniem archeologów odkryty amulet był najpewniej wykorzystywany przez jednego z kawalerzystów. Zwłaszcza że na odwrocie amuletu znajdowały się imiona czterech aniołów: Azraela, Gabriela, Michała i Israfela, które miały pomóc w ochronie przed złem.
Podczas naszych poprzednich wykopalisk ustaliliśmy, że znajdował się tu oddział kawalerii. Salomon był również przedstawiany jako osoba, która przewodziła swojej armii. Uważamy zatem, że w czasach rzymskich i bizantyjskich był postrzegany jako ktoś, kto miał chronić oddziały wojskowe, szczególnie tutaj w Hadrianopolis
Salomon łączy religie
Co ciekawe, Salomon jest ważną postacią we wszystkich trzech religiach monoteistycznych - w Torze i Biblii wspomina się o nim jako władcy, a w islamie uznawany jest za proroka. Aniołowie wymienieni na odwrocie amuletu także występują w tradycji chrześcijańskiej, judaistycznej i muzułmańskiej.
Prof. Çelikbaş i jego zespół wierzą jednak, że amulet jest artefaktem chrześcijańskim, bo chociaż wisior jest pierwszym tego rodzaju odkrytym w Anatolii, wcześniej podobny znaleziono wcześniej w Jerozolimie. Artefakt z Hadrianopolis znajduje się teraz w laboratorium, gdzie prowadzone są dodatkowe badania, ale ostatecznie trafić ma do muzeum, by wszyscy zainteresowani mogli go podziwiać.