Władze niszczą Wielką Piramidę w Gizie? Ministerstwo wydało komunikat
W sieci zaczęło krążyć nagranie, na którym widać dziwną "rozbiórkę" Wielkiej Piramidy w Gizie. Na nim kilku pracowników rozbija elementy kamieni u podstawy wielkiej konstrukcji. Do sytuacji odniosło się egipskie Ministerstwo Turystyki i Zabytków.
W przeciągu ostatnich dni głośnym echem w social mediach odbiło się nagranie, na którym grupa robotników widocznie niszczy jeden z kamieni, stanowiących podstawę Wielkiej Piramidy w Gizie. Widok ten zaskoczył wielu, ze względu na fakt, że pracownicy wyglądali, jak osoby upoważnione do tego przez miejscowe władze. Wielu aktywistów i samych Egipcjan było oburzonych. Ludzie nie rozumieli, jak można dopuścić się takiego wandalizmu na jednym z największych i najstarszych zabytków ludzkiej cywilizacji.
Egipskie ministerstwo wyjaśnia: to regularne prace
Do całej sprawy odniosło się Ministerstwo Turystyki i Zabytków, którego zadaniem jest ochrona wielu reliktów starożytności. Od razu uspokoiło, że całe wydarzenie nie jest niszczeniem Wielkiej Piramidy w Gizie, a jej utrzymywaniem w jak najlepszym stanie. Niszczony fragment skały został ustawiony dopiero kilkadziesiąt lat temu i stanowi tak naprawdę zaprawę dla podświetlenia piramidy. Prace więc nie dotykają oryginalnych fragmentów budowli.
- W odpowiedzi na wideo krążące w mediach społecznościowych, które przedstawia działania interpretowane jako zniszczenie kamienia z Wielkiej Piramidy Cheopsa w obszarze archeologicznym Piramid w Gizie, Ministerstwo Turystyki i Zabytków wyjaśnia, że to, co pojawia się na filmie, to usuwanie nowoczesnych, niearcheologicznych materiałów budowlanych (zaprawy), które zostały zastosowane dziesiątki lat temu w celu pokrycia sieci elektrycznej używanej do oświetlania Piramidy. Najwyższa Rada Starożytności usuwa obecnie te materiały w ramach projektu modernizacji sieci oświetleniowej Wielkiej Piramidy. Prace te są prowadzone bez wpływu na korpus Piramidy lub którykolwiek z jej oryginalnych kamieni - głosi treść oświadczenia egipskiego Ministerstwa Turystyki i Zabytków.
Zachowanie Wielkiej Piramidy w Gizie
Piramida Cheopsa, zwana też Wielką Piramidą w Gizie, jest największą egipską piramidą. Stanowi też najstarszą budowlę z listy 7 cudów świata, która także jako jedyna dotrwała do naszych czasów. Stąd jest jednym z najlepiej chronionych zabytków. Egipcjanie przewidują surowe kary dla każdego, kto uszkodzi lub narazi na to oryginalną konstrukcję, jak w przypadku każdej piramidy. Chociażby dla osób, które postanowią wspiąć się na którąś z piramid w Gizie grozi do trzech lat więzienia.
Wielka Piramida w Gizie powstała prawdopodobnie w okolicach 2600 r. p.n.e. i przez tysiąclecia była najwyższą budowlą człowieka na świecie. Po zbudowaniu liczyła ok. 146,59 m wysokości, niemniej w wyniku erozji jak i utraty najwyższego punktu - piramidionu - obecnie 139,75 m.