Nowy sposób walki z depresją

Naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na depresję wykazują niskie stężenie cząsteczki acetylo-L-karnityny (LAC) we krwi. To może zmienić nasz sposób walki z chorobą.

Wykazano, że szczury o niskim poziomie LAC wykazują objawy zgodne z depresją. LAC zmienia ekspresję kilku genów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, w tym zapobiegając utracie neuronów w hipokampie. LAC pomaga także transportować kwasy tłuszczowe do mitochondriów, więc niedobory tej substancji mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji.

Dr Carla Nasca z Uniwersytetu Rockefellera odkryła, że podobnie jest u ludzi. Wykazano to w testach, gdzie 71 pacjentów cierpiących na ostrą depresje miało średnio o 25 proc. niższy poziom LAC niż 45 osób bez zaburzeń. To nie wszystko - okazuje się, że niski poziom LAC jest zauważalny także u osób, które nie reagują na leki przeciwdepresyjne.

Można to łatwo zmienić, przynajmniej u szczurów. Suplementacja LAC u gryzoni zmienia ich zachowanie i prowadzi do złagodzenia objawów depresji. Nie wiadomo czy podobnie jest u ludzi.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: depresja | psychologia | Neurologia | choroba psychiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy