Od palenia papierosów można oślepnąć
Nałogowe palenie papierosów zaburza poprawność naszego widzenia i może być jedną z głównych przyczyn utraty wzroku. Tylko 10-20 proc. wszystkich palaczy jest tego świadoma.
Palenie papierosów powoduje raka i choroby serca - taką informacje możemy przeczytać na każdej sprzedawanej paczce papierosów. Ale przecież nałóg ten przyczynia się do rozwoju wielu innych chorób, np. niszczy mikroflorę w jamie ustnej, zmniejsza inteligencję, przyspiesza starzenie się komórek, prowadzi do depresji oraz obniża płodność.
Ostatnie badania wykazały, że palenie papierosów także zwiększa ryzyko wystąpienia związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, jaskry, retinopatii cukrzycowej i zespołu suchego oka.
- Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest zaprzestanie palenia. Palacze są 3-4 razy bardziej narażeni na rozwój AMD niż osoby niepalące. Osoby niepalące mieszkające z palaczami są prawie drwa razy bardziej narażone na zachorowanie na AMD - powiedział Mahipel S. Sachdev, jeden z autorów nowych badań.
Pogorszenie i utrata wzroku z powodu palenia początkowo nie daje żadnych objawów, podobnie jak wiele innych chorób oczu. Kompleksowe badania są jednak w stanie wykryć chorobę we wczesnym stadium, zanim nastąpi utrata wzroku.
- Ludzie, którzy palą co najmniej 10 papierosów dziennie, są do 3 razy bardziej narażeni na wystąpienie zaćmy niż osoby niepalące. Istnieje także silny związek między paleniem papierosów i występowaniem jaskry - dodał Sachdev.
Ważne jest uświadomienie palaczom, że praktykowany przez nich nałóg szkodzi nie tylko ich płucom czy sercu, ale także i oczom. Nadszedł czas, by je szeroko otworzyć.