1223 wyjątkowe miejsca na świecie. Polska ma 17 skarbów UNESCO
Prezydent Donald Trump ogłosił decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z UNESCO. Decyzja ta, choć kontrowersyjna, wpłynęła na globalne postrzeganie organizacji, która od 1945 roku wspiera ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na całym świecie. Polska jako jeden z członków-założycieli aktywnie uczestniczy w działaniach organizacji. Jest u nas 17 z 1223 obiektów z prestiżowej listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Co to jest UNESCO?
UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, to wyspecjalizowana agencja ONZ, powołana po II wojnie światowej, by promować pokój i współpracę międzynarodową. Powstała w 1945 roku i do dziś dąży do budowania trwałego pokoju nie tylko politycznego, ale również społecznego i kulturowego.
Polska jest jednym z członków-założycieli UNESCO i od początku bierze udział w działaniach organizacji, m.in. poprzez ochronę zabytków, promowanie nauki czy rozwój edukacji. Dzięki temu wiele pięknych polskich miejsc znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Obiekty UNESCO w Polsce
W Polsce jest aż 17 obiektów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwsze z nich są tam już od 1978 roku - Stare Miasto w Krakowie oraz kopalnia soli w Wieliczce i Bochni. Na liście znalazły się również:
- Drewniane kościoły południowej Małopolski - Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa,
- Park Mużakowski,
- Stare Miasto w Warszawie,
- Stare Miasto w Zamościu,
- Hala Stulecia we Wrocławiu,
- Średniowieczny zespół miejski Torunia,
- Puszcza Białowieska,
- Auschwitz-Birkenau,
- Kalwaria Zebrzydowska,
- Drewniane Cerkwie w rejonie Karpat Zachodnich,
- Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy,
- Kopalnie Rud Ołowiu Srebra i Cynku w Tarnowskich Górach oraz System Gospodarowania Wodami Ziemnymi,
- Lasy bukowe Karpat w Bieszczadzkim Parku Narodowym.
Najnowszym obiektem na liście jest krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego - został wpisany w 2019 roku.
Lista światowego dziedzictwa UNESCO
Łącznie na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 1223 obiektów. Najwięcej z nich znajduje się we Włoszech (60), Chinach (59) i Niemczech (55).

Piramidy w Gizie to jedne z najważniejszych zabytków na liście światowego dziedzictwa UNESCO, w dodatku jedyne, które z listy Siedmiu Cudów Świata Starożytnego przetrwały do naszych czasów. Trzy główne piramidy powstały mniej więcej 4,5 tys. lat temu: największa piramida Cheopsa, średnia Chefrena i najmniejsza Mykerinosa. Towarzyszą im mniejsze budowle, stworzone jako grobowce kolejnych władców.
Do listy również zaliczają się również m.in.:
- Petra w Jordanii,
- Zakazane Miasto w Chinach,
- Taj Mahal w Indiach,
- Machu Picchu w Peru,
- Wielka Rafa Koralowa,
- Wielki Mur Chiński,
- Wodospady Iguazu na granicy Argentyny i Brazylii,
- Góra Fudżi w Japonii,
- Wyspy Żółwie w Ekwadorze.
Dzięki liście światowego dziedzictwa UNESCO wszystkie obiekty o wyjątkowej wartości kulturowej i przyrodniczej mogą być chronione nie tylko przed czynnikami zewnętrznymi, ale także przed zapomnieniem.
Jakie obiekty UNESCO są w USA?
Prezydent USA Donald Trump podjął właśnie decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z UNESCO. Już w lutym nakazał przeanalizować obecność USA w agencji pod kątem "antysemityzmu lub nastrojów antyizraelskich w obrębie organizacji". 90-dniowa analiza pozostawiła wątpliwości co do "różnorodności, równości i integracji" UNESCO.
Tymczasem na liście światowego dziedzictwa UNESCO są również obiekty ze Stanów Zjednoczonych. Łącznie jest ich 26, a kolejne 17 propozycji znajduje się na liście tymczasowej.
To spektakularne miejsca, jak Yellowstone, Wielki Kanion, park narodowy Everglades, ale także Statua Wolności w Nowym Jorku, Independence Hall w Filadelfii, wulkany na Hawajach czy Taos Pueblo.