Odkryto 18 egzoplanet nadających się do zamieszkania
Naukowcy odkryli 18 potencjalnie nadających się do zamieszkania planet. Wszystkie pochodzą z obserwacji Kosmicznego Teleskopu Keplera.
Zespół uczonych z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics pod kierownictwem Guillermo Torresa przeanalizował dane pochodzące z Kosmicznego Teleskopu Keplera, aby potwierdzić, czy kandydatki na planety rzeczywiście istnieją. Większość z wychwyconych planet nie tylko jest zbliżonych do Ziemi pod względem wielkości, ale także ma orbitę znajdującą się w ekosferze gwiazdy macierzystej, co oznacza, że może istnieć tam płynna woda.
- Nie są to pierwsze odkryte przez nas planety nadające się do zamieszkania, ale są one ważne, ponieważ zwiększają dostępność takich obiektów, co jest ważne dla badań statystycznych - powiedział Torres.
Spośród 18 planet, aż 15 z nich cechuje poziom pewności istnienia na poziomie 99,73 proc. W przypadku pozostałych trzech poziom pewności jest nieco mniejszy. Prawie wszystkie z globów krążą wokół karłów klasy M lub czerwonych karłów - nie są to takie same gwiazdy jak Słońce. Egzoplanety mają promienie 0,8-2,76 promieni Ziemi i dysponują orbitami od 18 ziemskich dni do prawie dwóch lat.
Pięć z tych planet znajduje się w ekosferze gwiazd, a dwie z nich mają 97 proc. szans na rozmiar zbliżony do Ziemi. Są to KOI-2626.01 i KOI-4036.01.
Kosmiczny Teleskop Keplera znajduje egzoplanety metodą tranzytu - gdy przechodzą na tle tarczy gwiazdy macierzystej.