Odkryto awaryjne źródło krwinek w organizmie
Naukowcy odkryli, że w sytuacjach awaryjnych nasz organizm uaktywnia dodatkowy system krwiotwórczy w śledzionie. Dzięki temu w przyszłości mogą powstać nowe metody leczenia poważnych chorób.
W zdrowym organizmie w śledzionie jest niewiele komórek krwiotwórczych, ale cały czas są one w gotowości, by podjąć się zadania produkcji krwinek. Niedawno zespół naukowców z UT Southwestern Medical Center odkrył, że w pobliżu naczyń włosowatych (najmniejszych naczyń krwionośnych) znajdują się skupiska czynnika wzrostu komórek macierzystych (SCF) i chemokiny CXCL12. To rozwiązanie sprawia, że w sytuacji awaryjnej, w śledzionie może zostać podjęta produkcja krwinek.
Krwiotwórcze komórki macierzyste (HSC) znajdują się głównie w szpiku kostnym i większość procesu krwiotworzenia zachodzi właśnie tam (w normalnych warunkach). W sytuacji tzw. stresu hematopoetycznego, powstawanie komórek krwi rozszerza się także na śledzionę. To właśnie ten organ staje się dodatkowym źródłem krwinek.
Nowe odkrycie może w przyszłości przyczynić się do opracowania innowacyjnych metod leczniczych skierowanych przeciwko wielu nieuleczalnym dziś chorobom.