Odkryto najstarszą planetę skalistą
Naukowcy odkryli jeden z najstarszych znanych układów planetarnych.
Układ planetarny ma skalistą planetę znaną jako TOI-561b, która orbituje wokół gwiazdy liczącej 10 mld lat. Jest ona dwa razy starsza od Słońca - układ jest dowodem potwierdzającym, że planety tworzą się od wczesnych dni Wszechświata.
Planeta TOI-561b jest około 1,5 raza większa od Ziemi, co czyni ją tzw. superziemią. Jednym z jej najciekawszych aspektów jest orbita - okrąża gwiazdę macierzystą ponad dwa razy w ciągu jednego dnia ziemskiego.
TOI-561b nie znajduje się w ekosferze gwiazdy, więc nie nadaje się do podtrzymania życia. Uważa się, że na powierzchni TOI-561b panują temperatury powierzchni sięgające ponad 1700oC. Planeta ma także niezwykle małą gęstość jak na jej wielkość. Naukowcy twierdzą, że planeta jest bardzo stara.
Starsze planety mają mniejszą gęstość z powodu mniejszych ilości pierwiastków ciężkich, takich jak metale. Są one tworzone wewnątrz gwiazd, gdy się starzeją i eksplodują jako supernowe. Wybuch supernowej rozrzuca pierwiastki w przestrzeni wokół nich, a planety przyswajają je podczas wzrostu. We wczesnym Wszechświecie mniej było eksplozji gwiazd, a rezultatem tego były planety z małą ilością ciężkich pierwiastków we wnętrzu.
TOI-561b jest najstarszą planetą skalistą, jaką kiedykolwiek odkryto. Jest dowodem potwierdzającym, że planety mogły tworzyć się już od narodzin Wszechświata 14 mld lat temu.