Odkryto pierwsze kryształy w Układzie Słonecznym

Podczas badań meteorytów sprzed 4,5 mld lat naukowcy trafili na wskazówki rzucające nowe światło na początki Układu Słonecznego.

Potwierdzono, że młode Słońce wykazywało się dużą aktywnością
Potwierdzono, że młode Słońce wykazywało się dużą aktywnościąNASA

W meteorytach powstałych 4,5 mld lat temu, naukowcy znaleźli ukryte kryształy hibonitu. Ich obecność sugeruje intensywne promieniowanie, co potwierdza, że w pierwszych kilkuset milionach lat po powstaniu, Słońce było niezwykle aktywne.

- Słońce było bardzo aktywne we wczesnym okresie życia. Dochodziło do częstszych erupcji i emitowało intensywniejsze strumienie naładowanych cząstek. Myślę o moim synu, on ma trzy lata i jest bardzo aktywny - powiedział prof. Philipp Heck z Uniwersytetu w Chicago, jeden z autorów badań.

Prawie nic w Układzie Słonecznym nie jest na tyle duże, by potwierdzić aktywność młodego Słońca, ale odkryte minerały w meteorytach dają przynajmniej pojęcie o skali. To prawdopodobnie pierwsze minerały powstałe w Układzie Słonecznym.

Hibonitowe kryształy zawierają atomy wapnia i glinu, a gdy uderzą w nie wysokoenergetyczne protony, dzielą się tworząc neon i hel, które zostają zamknięte w krysztale. Naukowcy użyli silnego lasera do stopienia kryształów i spektrometru masowego w celu zmierzenia ich składników. Wykryto duże ilości neonu i helu.

Zebrane dane wskazują, że 4,5 mld lat temu Słońce było znacznie bardziej aktywne niż obecnie. Było w stanie wytworzyć wystarczająco dużo protonów do zamknięcia takich ilości neonu i helu w hibonitowych kryształach. Badania te potwierdzają przypuszczenia astronomów o wyjątkowej aktywności Słońca na wczesnych etapach swojego życia.

Nauka BEZ fikcji: Nazwy ciał niebieskichVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas