Pierwsze obrazy z Sentinela 5P

Europejski satelita Sentinel 5P dostarczył pierwsze obrazy. Co można na nich zobaczyć?

Stężenie dwutlenku azotu w atmosferze nad Europą - obraz z Sentinela 5P
Stężenie dwutlenku azotu w atmosferze nad Europą - obraz z Sentinela 5Pmateriały prasowe

Sentinel 5P (litera P oznacza słowo Prekursor) wchodzi w skład europejskiego programu obserwacji Ziemi o nazwie Copernicus. Program finansowany jest przez Komisję Europejską, zaś operatorem jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Sentinel 5P został wyniesiony na orbitę 13 października 2017 roku.

Satelity Sentinel regularnie dostarczają różnorodnych danych, które są za darmo udostępniane dla podmiotów operujących w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Dotychczas wyniesione zostały już satelity zbierające dane radarowe, wizualne, podczerwone czy służące też do monitoringu oceanów. Najnowszy z rodziny, Sentinel 5P, skupi się na monitoringu gazów śladowych w atmosferze. Przy pomocy najnowocześniejszego instrumentu naukowego w swojej klasie - Tropomi - będzie poszukiwał obecności takich takich gazów, jak tlenek azotu, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, metan, tlenek węgla czy aerosoli, które wszystkie wpływają na jakość powietrza, zdrowie ludzi oraz zmiany klimatyczne.

Jeden z pierwszych obrazów z Sentinela 5P prezentuje poziom dwutlenku azotu nad Europą. Ten gaz ma związek z działalnością człowieka, m.in. ruchem pojazdów oraz produkcją przemysłową. Na przesłanym obrazie widać dużą koncentrację dwutlenku azotu w północnych Włoszech, wokół Madrytu oraz w Holandii i północno-zachodnich Niemczech.

Stężenie dwutlenku siarki nad wulkanem nad Bali materiały prasowe

Sentinel 5P obserwował także m.in. stężenie dwutlenku siarki wokół wulkanu Agung na indonezyjskiej wyspie Bali. Szczegółowe obserwacje przy użyciu instrumentu Tropomi pozwalają na lepsze obrazowanie propagacji różnych gazów i ocenę ich potencjalnego wpływu na pobliskich mieszkańców. Dlatego też dane z satelity Sentinel-5P mają bardzo dużą wartość.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas