Pierwsze zdjęcie egzoplanety
Astronomowie polują na planety krążące wokół innych gwiazd przy użyciu różnych metod. Teraz udało się uchwycić na pierwszym zdjęciu prawdopodobnie jedną z nich.
Egzoplaneta, o której mowa to prawdopodobnie brązowy punkt na załączonym zdjęciu. Okrąża ona gwiazdę CVSO 30 oddaloną od Ziemi o 1200 lat świetlnych. Układ znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona.
Planeta CVSO 30c (wciąż nie ma potwierdzenia, że to w istocie planeta) okrążą macierzystą gwiazdę w odległości 660 j.a. (j.a. = jednostka astronomiczna to odległość dzieląca Ziemię od Słońca), czyli za daleko, by mogło istnieć na niej życie. Co więcej, nie jest to planeta skalista, a gazowy olbrzym. Warto zaznaczyć, że pełne okrążenie gwiazdy CVSO 30 zajmuje egzoplanecie aż 27 tys. lat.
Naukowcy podejrzewają, że w układzie CVSO 30 prawdopodobnie znajduje się więcej planet. Już wcześniej natrafiono na ślady obiektu CVSO 30b, który z kolei znajduje się wyjątkowo blisko gwiazdy macierzystej i okrążą ją zaledwie w 11 godzin.
Opisywany układ planetarny jest bardzo młody, astronomowie szacują jego wiek na 2,5 mln lat. Zdjęcie zostało wykonane przez teleskop VLT należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego.