Pigułki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko udaru

Coraz częściej słyszy się o niebezpieczeństwach związanych z przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Loyola doszli do wniosku, że środki te zwiększają ryzyko wystąpienia najczęstszego rodzaju udaru mózgu.

Dla niektórych kobiet doustna antykoncepcja może być szkodliwa
Dla niektórych kobiet doustna antykoncepcja może być szkodliwa123RF/PICSEL

Jak podaje DNA India, u młodych, zdrowych kobiet, u których nie występują czynniki ryzyka udaru mózgu, doustne środki antykoncepcyjne rzadko wywołują udar. Jednak jeśli są obecne, ryzyko wystąpienia udaru u kobiety przyjmującej środki antykoncepcyjne znacznie wzrasta. Eksperci zalecają, żeby w takim przypadku rezygnować z doustnej antykoncepcji.
 
Po raz pierwszy o udarze mózgu związanym z przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych poinformowano w 1962 r. Wczesne wersje tabletek zawierały 150 mikrogramów syntetycznego estrogenu. Obecnie preparaty nie zawierają więcej, niż 20-35 mikrogramów, dlatego uważa się, że nowoczesne wersje pigułek są o wiele bezpieczniejsze.
 
Warto dodać, że hormonalna terapia zastępcza (sam estrogen lub w połączeniu z progesteronem) zwiększa ryzyko wystąpienia u kobiet udaru niedokrwiennego mózgu nawet o 40 procent (im wyższe dawki, tym większe ryzyko). Jednak w każdym z tych przypadków, doustne środki antykoncepcyjne znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu (spowodowane przez skrzep krwi).
 
Szacuje się, że wśród 100 000 kobiet w wieku rozrodczym występuje około 4,4 przypadków udaru niedokrwiennego. Antykoncepcja zwiększa ryzyko wystąpienia przypadków udaru mózgu o 1,9-8,5 razy. Jeśli przyjmująca środki antykoncepcyjne kobieta pali, ma wysokie ciśnienie krwi, cierpi na nawracające migreny - z dużym prawdopodobieństwem stanie się częścią tej smutnej statystyki. Dlatego kobietom z grupy ryzyka nie zaleca się stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Tylkomedycyna.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas