Popularny środek antybakteryjny wywołuje nowotwory
Triklosan, środek przeciwbakteryjny powszechnie wykorzystywany w mydłach, szamponach i innych przedmiotach codziennego użytku, może wywoływać zwłóknienie wątroby i nowotwory.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis podawali triklosan myszom przez pół roku, co odpowiada okresowi 18 lat u człowieka. Gryzonie te były bardziej podatne na występowanie indukowanych chemicznie guzów wątroby, a te były u nich większe niż u zwierząt, które nie miały kontaktu z substancją.
- Negatywne skutki coraz większego stężenia triklosanu w środowisku naturalnym mogą przeważyć nad umiarkowanymi korzyściami, jakie z niego mamy. Triklosan może stanowić realne zagrożenie dla wątroby. Takie działanie stwierdziliśmy u myszy, ale podobny mechanizm występuje także u ludzi - powiedział Robert Tukey.
Szkodliwe działanie triklosanu jest związane z zakłócaniem pracy białka CAR, które odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu. Aby skompensować nieprawidłową pracę CAR komórki wątroby namnażają się i z czasem dochodzi do ich zwłóknienia. To z kolei sprzyja powstawaniu nowotworów.
Triklosan jest uznawany za najszerzej rozpowszechniony środek antybakteryjny. Znaleziono go w moczu ponad 75 proc. wszystkich dzieci i mleku 97 proc. karmiących matek.