Przełom w diagnostyce raka prostaty

​Ogromny postęp w wykrywaniu raka prostaty doprowadził do "największego skoku naprzód" w diagnostyce tej choroby w Wielkiej Brytanii. Wyniki najnowszych badań pokazują, że niemal podwojono wykrytą liczbę agresywnych guzów, co może znacznie zmniejszyć liczbę niepotrzebnych biopsji.

Nowa technika bazuje na klasycznym badaniu MRI
Nowa technika bazuje na klasycznym badaniu MRI123RF/PICSEL

Nowa procedura stosowana w Wielkiej Brytanii wykorzystuje specjalny rodzaj magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI). Znana jako wieloczynnikowy MRI łączy w sobie cztery różne typu skanów, które dają znacznie bardziej szczegółowy obraz prostaty. Dzięki temu lekarz może z większą dokładnością wycelować w komórki nowotworowe podczas biopsji. Wykazano, że współczynnik odpowiedzi klinicznej w przypadku nowej terapii agresywnych guzów prostaty wynosi 93 proc, podczas gdy podczas tradycyjnych metod utrzymywał się on na poziomie 47 proc.

Tradycyjna technika to w zasadzie metoda chybił-trafił. Często zdarza się tak, że pomimo wykonania precyzyjnej biopsji i zastosowania leczenia, komórki rakowe nadal są obecne w prostacie. A mimo to pacjenci odczuwają skutki uboczne terapii, takie jak krwawienia, infekcje czy zaburzenia erekcji.

- Biopsje z losowego miejsca piersi nie są akceptowane, ale w przypadku prostaty lekarze nie mają z tym problemu - powiedział dr Hashim Ahmed, jeden z autorów nowatorskiej techniki nazwanej Prostate MRI Imaging Study (PROMIS).

Naukowcy szacują, że aż 1/4 wszystkich mężczyzn potencjalnie chorych na raka prostaty przechodzi niepotrzebne biopsje, gdyż tylko to badanie jest w stanie  jednoznacznie potwierdzić obecność komórek rakowych.

Jeżeli nowa procedura zostanie wprowadzona w całej Wielkiej Brytanii, to prawdopodobnie tylko 32 proc. mężczyzn poddawanych badaniu, będzie w stanie na niej skorzystać. Wszystkiemu winny jest brak odpowiednich skanerów i przeszkolonych pracowników. Niezbędna jest zatem inwestycja w nowe aparaty medyczne, by ograniczyć liczbę 120 tys. biopsji co roku przeprowadzanych na mężczyznach.

Nauka BEZ fikcji: Jak przedłużyć sobie życie?Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas