Przełom w medycynie - zapłodnienie in vitro w macicy
Jedna z brytyjskich klinik leczenia niepłodności wprowadziła do swojej oferty innowacyjny zabieg zapłodnienia in vitro, które odbywa się wewnątrz macicy, a nie na szalce Petriego.
Konwencjonalne zapłodnienie in vitro (IVF) polega na pobraniu jaj z jajników, połączenie ich z plemnikami w warunkach laboratoryjnych, a następnie wybraniu najlepszych embrionów i umieszczenie ich w macicy, by naturalnie się rozwijały. Poprzednie badania wykazały, że dzieci urodzone w wyniku zapłodnienia in vitro mają niższą masę urodzeniową. Choć nie jest to problem sam w sobie, niska masa urodzeniowa jest związana z długotrwałym stanem zdrowotnym, który naukowcy chcą poprawić.
Zespół uczonych z Princess Anne Hospital w Southampton pod kierownictwem prof. Nicka Macklona opracował nowatorską metodę IVF nazwaną AneVivo. Technika ta obejmuje wprowadzenie komórek jajowych i plemników zamkniętych w małej kapsułce, którą umieszcza się bezboleśnie w macicy pacjentki na 24 godziny. W tym czasie zarodki zaczynają się rozwijać. Lekarze następnie wyjmują urządzenie, które jest długie na 1 cm i szerokie na 1 mm. Po 2-4 dniach wybiera się embriony, które są na tyle zdrowe, by mogły się dalej rozwijać. Dokonuje się ich reimplantacji, czyli wszczepienia z powrotem do błony śluzowej macicy, w nadziei na uzyskanie ciąży.
Prof. Macklon uważa, że metoda AneVivo to prawdziwy przełom w terapii IVF, ponieważ umożliwia kobietom dbać o zarodek od najwcześniejszych etapów jego życia. Skraca tym samym do minimum czas przebywania zarodka poza organizmem matki.
- To bardzo ważny moment w rozwoju leczenia niepłodności w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy podekscytowani, by móc oferować pacjentom możliwość bardziej naturalnego procesu zapłodnienia - powiedział prof. Macklon.
Martin Velasco z Anecova, firmy produkującej urządzenia, mówi, że innowacyjna technika pozwoli na swobodny przepływ płynów, substancji odżywczych, komórek endometrium i innych składników komórkowych w celu interakcji między zarodkiem a środowiskiem matki. Urządzenie zostało zaaprobowane przez Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA), która nie znalazła dowodów na nieskuteczność lub szkodliwość metody.
Jeden zabieg AneVivo kosztuje 700 funtów i póki co jest oferowany tylko klientom prywatnym.