Przełomowy sposób leczenia migreny

Nowe podejście do zapobiegania migrenom może zmniejszyć liczbę przypadków i intensywność objawów choroby.

Nadchodzi przełom w leczeniu migreny
Nadchodzi przełom w leczeniu migreny© Glowimages

Naukowcy ze Szpitala King's College podczas jednego badania zmniejszyli liczbę migren występujących co miesiąc u swoich pacjentów o 50 proc. To osiągnięcie nazwali "wielką sprawą".

Nowa terapia jest pierwszą opracowaną specjalnie w celu zapobiegania migrenom. Do działania wykorzystuje przeciwciała zmieniające aktywność substancji chemicznych w mózgu. Dalsze badania będą wymagały oceny długoterminowych efektów i ewentualnych skutków ubocznych.

Odkryto, że obecny w mózgu peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP), jest zaangażowany zarówno w ból, jak i na dźwięko- oraz światłowstręt u cierpiących z powodu migreny osób.

Obecnie cztery firmy farmaceutyczne ścigają się, aby opracować przeciwciała neutralizujące CGRP. Niektóre wiążą się bezpośrednio do CGRP, podczas gdy inne blokują komórki nerwowe, z którymi białko oddziałuje. Przeciwciało erenumab wytwarzane przez Novartis zostało przetestowane na 955 pacjentów z migreną. Badania wykazały, że połowa pacjentów, którym wstrzyknięto preparat cierpiała na ataki migreny dwa razy rzadziej. Z kolei fremanezumab wytwarzany przez firmę Teva został sprawdzony na 1130 pacjentach z przewlekłą migreną. U 41 proc. pacjentów zmniejszyła się liczba dni migrenowych w ciągu miesiąca.

- To wielka sprawa, ponieważ oferuje postęp w zrozumieniu działania migreny i umożliwia zaprojektowanie idealnej terapii. Ta metoda zmniejsza częstotliwość i nasilenie bólów głowy. Częściowo zwracamy tym pacjentom życie - powiedział prof. Peter Goadsby ze Szpitala King's College.

Nauka BEZ fikcji: Jak rzadkie są najrzadsze choroby?Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas