Przeszczepy narządów po 3 dniach od pobrania są możliwe
Czas w transplantologii ma ogromne znaczenie - szacuje się, że między pobraniem narządu, a jego przeszczepieniem może minąć maksymalnie 12 godzin. Amerykańscy naukowcy opracowali technikę, która czas ten wielokrotnie wydłuży.
Zespół naukowców z bostońskiego Massachusetts General Hospital przeprowadził na szczurach szereg eksperymentów, które polegały na pobraniu wątrób od gryzoni, a następnie odpowiedniemu ich schłodzeniu. Przeprowadzony przez taki zabieg organ był bardzo zimny, a jednocześnie nie zamarzał, dzięki czemu nadawał się do przeszczepu aż przez 72 godziny od pobrania.
Kluczem w przechowywaniu narządów do przeszczepów może być zastosowana tu technika. Uczeni najpierw podali do szczurzych wątrób tlen i krioprotektanty, związki zapobiegające zamarzaniu komórek. Organ powoli schłodzono do 4oC, by przechowywać go w temperaturze -6oC. Zastosowanie takiej techniki sprawiło, że wątroba nie zamarzła. Po trzech dniach organ powoli ogrzano, a następnie wszczepiono zwierzętom. Wszystkie osobniki, którym wszczepiono wątroby zgodnie z nową metodą przeżyły co najmniej 3 miesiące. Zwierzęta z grupy kontrolnej - z organami przeszczepionymi po 3 dniach według obecnie stosowanych metod - padły.
Uczeni są przekonani, że opracowaną przez nich metodę zamrażania organów w łatwy sposób będzie można dostosować do ludzkich narządów. Najprawdopodobniej będzie ona skuteczna nie tylko w przypadku wątrób. Testy kliniczne powinny rozpocząć się w ciągu 2-3 lat.
Nowa metoda może uratować życie wielu osobom. Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych co roku marnuje się ok. 5000 organów, które nie trafiają do biorcy na czas.