Psychoza a COVID-19 - analiza australijskich badaczy

​Australijscy naukowcy ocenili potencjalny wpływ COVID-19 na osoby cierpiące na psychozę.

Negatywny impakt psychologiczny pandemii będzie dla wielu osób ogromnym ciężarem przez miesiące lub nawet dłużej
Negatywny impakt psychologiczny pandemii będzie dla wielu osób ogromnym ciężarem przez miesiące lub nawet dłużej123RF/PICSEL

Badania opublikowane w "Schizophrenia Research" stwierdziły wzrost częstości występowania psychozy u osób cierpiących na COVID-19. Naukowcy sugerują również, że osoby z problemami psychicznymi mogą stanowić poważne wyzwanie i potencjalne ryzyko kontroli zakażeń dla lekarzy.

Zespół dr Ellie Brown przyjrzał się opublikowanym badaniom nad wirusami takimi jak MERS, SARS, świńska grypa i innymi infekcjami, które wystąpiły w ciągu ostatnich 20 lat, aby zbadać, jak wirusy mogą wpływać na osoby z psychozą.

- COVID-19 jest bardzo stresującym doświadczeniem dla każdego, szczególnie dla osób ze złożonymi potrzebami w zakresie zdrowia psychicznego. Wiemy, że psychozy, a także pierwsze epizody psychozy, są powszechnie wywoływane przez znaczne stresy psychospołeczne. W kontekście COVID-19, może to obejmować stres związany z izolacją i koniecznością pozostania w trudnych sytuacjach rodzinnych. Osoby cierpiące na psychozę są populacją szczególnie narażoną w obecnej pandemii COVID-19, a ich potrzeby są często pomijane - powiedziała dr Ellie Brown.

Naukowcy zauważyli także, że objawy psychotyczne - jak słyszenie głosów - mogą wystąpić u niewielkiej liczby osób chorych na COVID-19. W większości przypadków izolacja społeczna jest niezbędną koniecznością, dlatego w tym trudnym czasie trzeba zwrócić uwagę na potrzeby osób z problemami psychicznymi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas