PW-Sat 2 - start w październiku 2018
Polski satelita studencki PW-Sat 2 prawdopodobnie zostanie umieszczony na orbicie w październiku 2018 roku.
PW-Sat 2 to projekt studenckiego satelity realizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej ze wsparciem Centrum Badań Kosmicznych PAN. Podobnie jak PW-Sat 1, pierwszy polski satelita, PW-Sat 2 będzie testował sposoby szybkiej deorbitacji.
PW-Sat 2 to nanosatelita o standardzie CubeSat 2U (czyli dwóch jednostek o rozmiarach 10 x 10 x 11,35 cm). Celem misji jest rozłożenie żagla słonecznego, który zwiększając znacznie powierzchnie satelity, przyśpieszy jego hamowanie atmosferyczne i docelowo wejście w atmosferę.
Systemy deorbitacyjne w przyszłości będą często montowane na pokładzie satelitów latających na niskiej orbicie okołoziemskiej, aby szybko usunąć nieczynny już sprzęt, potencjalnie zagrażający innym obiektom na orbicie.
W tym roku została zakończona integracja i testy PW-Sata 2. Następnie satelita opuścił Polskę a 26 lipca został w Holandii zintegrowany z zasobnikiem satelitarnym. W tym zasobniku PW-Sat 2 zostanie wyniesiony na orbitę i z niego zostanie uwolniony.
Start PW-Sat 2 nastąpi dzięki rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX. W tym starcie, który obecnie jest planowany na październik 2018, na orbitę zostanie wyniesionych około 80 małych satelitów, w tym formatu CubeSat. Satelity będą pochodzić z USA, Włoch, Kanady, Niemiec, Hiszpanii, Australii, Szwajcarii, Kazachstanu, Tajlandii, Korei Południowej, Finlandii, RPA oraz Polski. Wśród satelitów znajdzie się także studencki ESEO, budowanego przez wiele “generacji" studentów od kilkunastu lat. W tym satelicie także znajdują się komponenty zbudowane przez studentów z Polski. Prace nad finalną (aktualną) wersją ESEO trwały od 2013 roku.
PW-Sat 2 będzie czwartym polskim satelitą, który znajdzie się na orbicie okołoziemskiej. Pierwszym był studencki PW-Sat 1, kolejne dwa BRITE-PL Lem oraz BRITE-PL Heweliusz były częścią polsko-kanadyjsko-austriackiego projektu astronomicznego.
(M, NSF, ZLU)