Radioteleskop CSIRO odkrył 20 nowych szybkich rozbłysków radiowych

Australijscy naukowcy poinformowali, że z pomocą radioteleskopu CSIRO odkryli nowe szybkie rozbłyski radiowe (FRB). Wśród nich są najbliższe i najjaśniejsze sygnały, jakie kiedykolwiek udało się wykryć.

Szybkie rozbłyski radiowe to potężne źródła promieniowania radiowego
Szybkie rozbłyski radiowe to potężne źródła promieniowania radiowego123RF/PICSEL

Szybkie rozbłyski radiowe to potężne źródła promieniowania radiowego, które trwa zaledwie milisekundy. Nie wiemy, co emituje te sygnały, ale im więcej zdołamy ich namierzyć, tym łatwiej będzie można poznać naturę tego zjawiska.

Pierwszy w historii szybki błysk radiowy został odkryty w 2007 roku. Od tego czasu namierzyliśmy wiele innych sygnałów, w tym również rozbłyski o powtarzalnym charakterze. Naukowcy szacują, że każdego dnia na niebie można zaobserwować tysiące FRB, ale ze względu na ograniczone zasoby, widzimy tylko niektóre z nich.

Radioteleskop CSIRO pozwolił australijskim badaczom wykryć 20 nowych szybkich rozbłysków radiowych w ciągu roku. Dzięki nowej technologii Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP) potwierdzono, że FRB nie pochodzą z naszego galaktycznego sąsiedztwa, lecz z drugiej strony wszechświata. Oczywiście, nadal nie wiemy, co je powoduje, ale miejmy nadzieję, że w przyszłości dzięki kolejnym badaniom poznamy odpowiedź.

Tylkonauka.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas