Zmiany dla podróżujących do Japonii. Turyści z Polski też je odczują
Rząd Japonii zamierza wprowadzić szereg zmian dla podróżnych. Chodzi nie tylko o nadchodzący już w tym roku podatek turystyczny, ale i o wcześniejsze niż zakładano wdrożenie elektronicznej wizy, a także obowiązkowego ubezpieczenia. Podano szczegóły na temat zmian dla turystów z zagranicy, w tym z Polski.

Japonia zmienia zasady gry. Nowe obowiązki dla turystów
Japońskie władze przyspieszyły wprowadzenie nowych przepisów dotyczących elektronicznej autoryzacji podróży oraz obowiązkowego ubezpieczenia turystycznego. Wpływ ma na to fakt, że turystyka jest kluczowym elementem gospodarki Japonii, a zainteresowanie krajem rośnie. W 2024 roku Japonia odnotowała 36,87 miliona międzynarodowych turystów, co stanowi wzrost o 47,1 proc. w porównaniu do 2023 roku.
Początkowo planowano, że przepisy wizowe wejdą w życie w 2030 roku. Teraz ogłoszono jednak, że trwają testy oraz debaty polityczne na temat wcześniejszego wdrożenia tych przepisów, być może jeszcze przed 2028 r., podaje "Visa Guide". Japonia planuje wprowadzenie systemu elektronicznej autoryzacji podróży, podobnego do amerykańskiego ESTA i unijnego ETIAS dla obywateli 71 krajów, w tym Polski. Podróżni będą musieli przed wyjazdem dokonać rejestracji: przesłać swoje dane osobowe i informacje o podróży, takie jak imię i nazwisko, cel wizyty oraz planowane miejsce pobytu. Agencja ds. Imigracji będzie analizować te dane, wyjaśnia "Business Day". Brak wizy będzie skutkował odmową wjazdu do kraju.
Czy do Japonii potrzebna są wiza i polisa? Niedługo to się zmieni
Oprócz wspomnianej wizy władze japońskie zamierzają wprowadzić obowiązek posiadania ubezpieczenia dla wszystkich zagranicznych turystów. Z powodu wysokich kosztów usług medycznych w Japonii od zawsze rekomendowane było posiadanie ubezpieczenia turystycznego. Teraz jednak najprawdopodobniej bez wykupionej polisy nie będzie można wjechać do kraju. Ubezpieczenie ma obejmować leczenie szpitalne i transport medyczny na miejscu. Możliwe, że powstanie specjalna platforma do zakupu rekomendowanych pakietów ubezpieczeniowych.
Japonia tłumaczy wprowadzenie nowych przepisów rosnącą liczbą nieubezpieczonych turystów trafiających do szpitali,którzy niekiedy pozostawiają po sobie niezapłacone rachunki. Ponadto rząd Japonii zatwierdził politykę dotyczącą odmowy wjazdu zagranicznym turystom, którzy nie zapłacili opłat za leczenie w czasie pobytu w Japonii, a także odmowy przedłużenia wiz obcokrajowcom, którzy nie zapłacili składek na krajową opiekę zdrowotną i system emerytalny, podaje "Japan Times".

Podróż do Japonii z Polski. O czym warto pamiętać?
Japonia dąży do usprawnienia kontroli granicznej za pomocą narzędzi cyfrowych i zmniejszenia potrzeby osobistych procedur, a także podniesienia bezpieczeństwa w kraju w obliczu masowej turystyki. Nowe przepisy mają nie tylko przyspieszyć procesy na lotniskach i pomóc w identyfikacji ryzyk przed odlotem, ale i zapobiegać problemom na miejscu. Ze względu na potrzebę znalezienia równowagi między koniecznością ochrony cennych obszarów a rozwojem turystyki, Japonia wprowadza też podatek turystyczny, który będzie obowiązywał już od jesieni bieżącego roku.
Jak obecnie wygląda wizyta w Japonii w przypadku turystów z Polski? Gov.pl podaje, że Polacy mogą podróżować do Japonii bez wizy na okres do 90 dni w celach turystycznych, naukowych lub biznesowych (bez podejmowania pracy). Konieczny jest ważny paszport. Przed wyjazdem warto zawsze sprawdzić aktualne warunki i zalecenia na stronach rządowych Polski i Japonii.