Robot-naukowiec opracowuje nowe leki

​Naukowcy opracowali robota, który może znacznie przyspieszyć prace nad nowymi lekami. W przyszłości maszyny bazujące na sztucznej inteligencji mogą doprowadzić do przełomu w medycynie.

Eve
Evemateriały prasowe

Robot-naukowiec nazwany Eve potrafi samodzielnie stworzyć i przetestować hipotezę, przeprowadzić odpowiednie badania, dokonać analizy wyników, ulepszyć hipotezę i dokonać kolejnych eksperymentów. Maszyna jest w stanie wiele razy powtarzać te same czynności i dążyć do osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu. Podczas testów Eve bez zewnętrznej pomocy doszła do wniosku, że jeden z leków wykazujących działanie antynowotworowe, może być skuteczny przeciwko malarii.

Eve to robot stworzony przez uczonych z University of Manchester. Jest to odpowiedź na powstałego w 2009 r. Adama, pierwszego robota-naukowca opracowanego przez naukowców z University of Cambridge.

Środowisko naukowe jest pewne, że zarówno Adam, jak i Ewa przyczynią się do rozwoju medycyny. urządzenia takie mogą przydać się szczególnie w krajach rozwijających się, w których to miliony osób umiera na przeróżne choroby.

- Te lekceważone choroby to ogromny problem ludzkości. Setki milionów osób cierpią co roku, a miliony umierają. Znamy przyczyny tych chorób i przynajmniej teoretycznie, potrafimy zwalczać powodujące je patogeny. Ale tempo i koszt produkcji nowych leków czynią ten proces mało atrakcyjnym dla koncernów farmaceutycznych. Ewa korzysta z systemów sztucznej inteligencji i na podstawie wcześniejszych osiągnięć może z dużym prawdopodobieństwem wybrać związki, które będą podstawą dla przyszłych leków - wyjaśnił Steve Oliver, jeden z głównych autorów Eve.