RS1A3 MiniRex – rosyjski przenośny robot bojowy

Rosyjska firma KB Integrated Systems zaprezentowała model robota bojowego klasy UGS (Unmanned Ground System) o nazwie RS1A3 MiniRex – czytamy na łamach serwisu Nowa Strategia. Wielkość urządzenia sprawia, że może być ono przenoszone np. w plecaku.

 RS1A3 MiniRex   Fot. Kadr z materiału prezentującego robota
RS1A3 MiniRex Fot. Kadr z materiału prezentującego robotamateriał zewnętrzny

Robot, zaprojektowany przez firmę Lobaev Robotics, waży 23 kg. Jego podstawowe uzbrojenie stanowi karabinek automatyczny na nabój kal. 7,62×39 mm (z amunicją klasyczną lub niezabijającą), z możliwą do skrócenia o połowę lufą o standardowej długości 400 mm, zdolny do oddawania strzałów w trybie pół-automatycznym i używający klasycznego magazynku łukowego. Na życzenie klienta możliwa jest zmiana kalibru na warianty 9×39 mm, 338LW i 40LW.

Skuteczny zasięg strzału MiniRexa, zgodnie ze słowami producenta, wynosi ponad 400 metrów. Przy celowaniu pomaga także znacznik laserowy. Urządzenie posiada ponadto jedną kamerę do wspomagania celowania, cztery inne, do obserwacji terenu w zakresie 360°, kamerę optyczną z 24-krotnym powiększeniem oraz technologię stereowizji.

Serwis Nowa Strategia informuje, że parametry rosyjskiego robota sprawiają, iż może on działać w środowisku dużego ryzyka, czyli np. w misjach antyterrorystycznych, jako ruchoma jednostka wsparcia działań policji w środowisku zurbanizowanym, w misjach typu znajdź i zniszcz (seek and destroy) czy też w działaniach wojennych na otwartej przestrzeni.

MiniRex jest w stanie swobodnie pokonywać rozmaite przeszkody terenowe, poruszać się po schodach oraz prowadzić akcję rozminowywania terenu. Dzięki wyposażeniu w ręczny manipulator z kamerą, robot może także podnosić różne przedmioty i zaglądać w miejsca trudno dostępne. Producent zaświadcza, że urządzenie jego produkcji jest w pełni szczelne, odporne na wstrząsy i pracę w trudnych warunkach, tj. kurz, deszcz czy śnieg, temperatura od -35 do 45°C, czy też woda o głębokości do 1 m.

RS1A3 zasilają łatwe do wymiany w warunkach bojowych baterie, gwarantujące jego działanie przez 2-4 godziny w trybie jazdy z prędkością 5-8 km/h oraz do 15 godzin w trybie rozpoznania. Sterowanie konstrukcją autorstwa Lobaev Robotics odbywa się w trybie pół-automatycznym lub automatycznym. Wymiana informacji i łączność z operatorem możliwa jest natomiast dzięki sieciom CAN i Ethernet oraz częstotliwości radiowej 412 MHz.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas