Sześć potencjalnych leków na COVID-19

​Międzynarodowy zespół naukowców przetestował ponad 10 000 związków chemicznych i zidentyfikował sześć, które mogą być potencjalnymi lekami na COVID-19.

Zdjęcie prezentuje, jak nowo odkryty związek może hamować enzym koronawirusa
Zdjęcie prezentuje, jak nowo odkryty związek może hamować enzym koronawirusamateriały prasowe

Zespół uczonych pod kierownictwem prof. Luke'a Guddata z Uniwersytetu w Queensland przebadał związki chemiczne pod kątem skuteczności działania. Wyniki prac zostały opublikowane w "Nature".

- Obecnie nie ma ukierunkowanej terapii ani skutecznych leków na COVID-19. Aby szybko odkryć związki chemiczne do użytku klinicznego, zainicjowaliśmy program wydajnych badań przesiewowych leków, zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i przy użyciu zaawansowanego oprogramowania komputerowego - powiedział prof. Guddat.Projekt jest ukierunkowany na główny enzym SARS-CoV-2 znany jako główna proteaza lub Mpro. Odgrywa on kluczową rolę w replikacji wirusa.

Trwa wyścig - wszyscy szukają leku na COVID-19123RF/PICSEL

- U ludzi enzym ten naturalnie nie występuje, więc związki, które są jego celem mają niską toksyczność. Dodajemy leki bezpośrednio do enzymu lub do kultur komórkowych, w których rozwija się wirus i oceniamy, ile z każdego związku jest potrzebne, aby zatrzymać enzym lub zabić wirusa. Jeżeli ilość niezbędnej substancji jest niewielka, mamy obiecujący związek do dalszych badań - powiedział prof. Guddat.Po przeanalizowaniu 10 000 związków, naukowcy znaleźli sześć, które wydają się być skuteczne w hamowaniu enzymu. Jedna substancja jest szczególnie interesująca.

-------------#POMAGAMINTERIA

Alma Spei hospicjum domowe dla dzieci w Krakowie apeluje o pomoc w zgromadzeniu materiałów ochronnych dla swoich pracowników i podopiecznych oraz w pozyskiwaniu funduszy na działalność.

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA będziemy łączyć tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas