T-14 „Armata” oraz inne nowości rosyjskiej armii

Rosyjskie Ministerstwo Obrony, jeszcze przed Paradą Zwycięstwa 9 maja, zaprezentowało pierwsze oficjalne grafiki przedstawiające nowe czołgi, bojowe wozy piechoty i transportery opancerzonych. Wśród nich znajdziemy rosyjski superczołg - T-14 „Armata”.

Czołg T-14 „Armata” – fot. mil.ru
Czołg T-14 „Armata” – fot. mil.ru materiały prasowe

Zdjęcie czołgu T-14 "Armata" potwierdza dotychczasowe informacje. Wiadomo już, że zastosowano wieżę bezzałogową (która nie jest przesunięto do tyłu tak jak to pokazywano we wcześniejszych prezentacjach) i załoga znajduje się w uzbrojonej cytadeli przed wieżą. Nie ma prezentowanych na wcześniejszych rysunkach armat małego kalibru umieszczonych z boku wieży. Zastosowano natomiast zdalnie sterowany karabin maszynowy prawdopodobnie kalibru 7,62 mm.

Podwozie zastosowane w czołgach T-14 zostało wykorzystane na bojowych wozach piechoty "Armata" T-15. Maja one służyć zarówno do transportu piechoty jak i do prowadzenia wsparcia dla czołgów w zwalczaniu siły żywej i lekko opancerzonych pojazdów przeciwnika. W tym celu na podwoziu zamontowano zdalnie sterowany, bezzałogowy moduł bojowy "Erona". Jest on wyposażony w: działko AP 2A42 kalibru 30 mm z zapasem 500 pocisków i zasięgiem do 4000 m, 4 przeciwpancerne pociski kierowane "Kornet" na dwóch podwójnych wyrzutniach (o zasięgu do 10000 m) i karabin maszynowy PKTM kalibru 7,62 mm (z zapasem 2000 pocisków).

Bojowy wóz piechoty T-15 zabudowany na podwoziu czołgu T-14 „Armata” – fot. mil.rumateriały prasowe

Armata T-15

W Paradzie Zwycięstwa wezmą udział dwie wersje średniego transportera opancerzonego na podwoziu gąsienicowym "Kurganiec-25". Pierwszym z nich będzie bojowy wóz piechoty z bezzałogową wieżą "Erona" - praktycznie identyczną jak w przypadku BWP "Armata" T-15. Pojazd otrzymał oznaczenie "Obiekt- 695".

„Kurganiec-25” jako bojowy wóz piechoty – fot. mil.ru materiały prasowe

Kurganiec-25

Pojazd "Kurganiec-25" w wersji w wersji transportera piechoty (oznaczony jako "Obiekt 693") ma obszerniejsze miejsce dla desantu (jest to widoczne po kształcie przedniej części), ale jednocześnie zastosowano mniejszą, zdalnie sterowaną wieżę dla uzbrojenia (z karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm). W odróżnieniu od modułu bojowego "Erona" to, co zastosowano na Obiekcie 693" jest prawdopodobnie tylko modelem (bez gotowej i docelowej głowicy optoelektronicznej).

Działo samobieżne „Koalicja-SW” z wieżą osadzoną na podwoziu czołgu T-90 – fot. mil.ru materiały prasowe

Koalicja-SW

Samobieżne haubica "Koalicja-SW" według specjalistów jest po prostu rozwinięciem starszego systemu artyleryjskiego tej klasy - "MSTA-S". "Koalicja-SW" została zbudowana prawdopodobnie na podwoziu czołgu T-90. Zastosowano armatę typu 2A88 kalibru 152 mm, ale już mówi się o wersji eksportowej kalibru 155 mm. Prezentowany na stronie Minoborony pojazd miał dodatkowo zamontowany na wieży karabin maszynowy kalibru 12,7 mm "Kord". "Koalicja-SW" poza wyrzutniami granatów dymnych nie ma jak na razie żadnych systemów ochrony aktywnej i pasywnej przed rakietowym uzbrojeniem przeciwpancernym

Kołowy transporter opancerzony „Bumerang” – fot. mil.rumateriały prasowe

Bumerang

Ośmiokołowe transportery opancerzone "Bumerang" to sygnał zmian zachodzących w Rosji. Rosjanie wyraźnie odeszli w tym przypadku od rozwiązań stosowanych np. na powszechnych w rosyjskich wojskach lądowych pojazdach BTR-82A. Dowodem na planowane rozwijanie tego projektu są już opracowywane różne wersje "Bumeranga". Mają one bowiem służyć jako transportery piechoty, pojazdy rozpoznawcze, przeciwpancerne i dowodzenia.

Kołowy, lekko opancerzony pojazd z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi „Kornet-D1” – fot. mil.ru materiały prasowe

Kornet-D1

Rosjanie jako nowość zaprezentowali również lekko opancerzone pojazdy z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi "Kornet-D1". Zostały one zabudowane na pojeździe "Tigr" i są uzbrojone w dwie podnoszone wyrzutnie rakiet Kornet. Każda wyrzutnia posiada własną głowice optoelektroniczną, która zgodnie ze zdjęciem posiada zarówno kamerę telewizyjną jak i termiczną. Wyrzutnie rakietowe w położeniu marszowym są chowane do wnętrza pojazdu, chociaż w czasie prób były one zawsze podniesione do góry i okryte plandekami.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas