Tajemnice bakterii jelitowych zostaną odkryte?

Nowo odkryte białka mogą pomóc wyjaśnić, co tak naprawdę stoi za siłą bakterii jelitowych.

Dzięki nowo odkrytym białkom jesteśmy bliżej odkrycia tajemnic bakterii jelitowych
Dzięki nowo odkrytym białkom jesteśmy bliżej odkrycia tajemnic bakterii jelitowych123RF/PICSEL

Ludzkie jelita zawierają tryliony mikroorganizmów. Odgrywają one kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego ciała - od wzmacniania układu odpornościowego po wpływ na nasze zachowanie i osobowość. Do niedawna nie było jasne, jak bakterie wpływają na naszą biologię, ale naukowcy uważają, że może mieć to coś wspólnego z grupą nowo zidentyfikowanych białek, które powstają przy udziale mikrobiomu.

W wyniku badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda, zidentyfikowano dziesiątki tysięcy białek wytwarzanych przez bakterie żyjące w jamie ustnej, jelitach, skórze i pochwie. Można je wykorzystać do opracowania nowych leków.

- Niezwykle ważne jest zrozumienie interakcji między ludzkimi komórkami a mikrobiomem. Jak się komunikują poszczególne bakterie? Jak chronią się przed innymi szczepami? Na wiele pytań nie znamy odpowiedzi - powiedziała dr Ami Bhatt, główna autorka badań.

Wykorzystując nowe podejście do wykrywania genów, naukowcy zidentyfikowali ponad 4000 rodzin białek, których nigdy wcześniej nie widziano. Było to spowodowane ich wielkością - niektóre mają mniej niż 50 aminokwasów długości.

Nie wiadomo, co one dokładnie robią - prawdopodobnie ok. 30 proc. odgrywa rolę w komunikacji między komórkami bakteryjnymi i komórkami gospodarza. Pełne zrozumienie funkcjonowania mikrobiomu bakteryjnego jest kluczowe do opracowania nowych terapii i innowacyjnych leków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas