Tajemnicza choroba nerek atakuje w Indiach

Dziesiątki mężczyzn żyjących w południowej części indyjskiego stanu Andhra Pradesh cierpią z powodu tajemniczej, przewlekłej choroby nerek. Naukowcy nie mają pojęcia, co jest przyczyną tej nagłej epidemii i jak z nią walczyć.

CKDu pojawia się w różnych częściach świata, szczególnie u mężczyzn zbierających trzcinę cukrową
CKDu pojawia się w różnych częściach świata, szczególnie u mężczyzn zbierających trzcinę cukrową123RF/PICSEL

Zwykle pacjenci, chorujący na przewlekłą chorobę nerek, wcześniej cierpią z powodu cukrzycy lub nadciśnienia. W przypadku tajemniczej choroby nerek żadne ze znanych zjawisk poprzedzających nieprawidłowe działanie tego organu nie występuje. Naukowcy nadali nazwę nowej chorobie - przewlekła choroba nerek o nieznanej etiologii (CKDu).

Przewlekła choroba nerek dotyka nawet 600 mln ludzi na całym świecie, z czego ok. 4,3 mln w Polsce, dlatego można uznać, że jest to choroba cywilizacyjna.

Ta o nazwie CKDu jest trudna do wykrycia. We wczesnych fazach przebiega bezobjawowo, prowadząc jednocześnie do zwiększenia ciśnienia krwi i wzrostu stężenia białka zwanego kreatyniną. Wykrywając kreatyninę można zdiagnozować chorobę. Niestety, w większości przypadków dzieje się to za późno. Pacjenci z CKDu mają zazwyczaj nieodwracalnie uszkodzone nerki. Nie mogą pracować, muszą poddawać się dializie.

Najdziwniejsze w CKDu jest to, że pojawia się w różnych częściach świata. W ciągu ostatnich kilku lat CKDu zdiagnozowano u tysięcy mężczyzn w wieku od 30 do 55 lat z Ameryki Środkowej, głównie z Meksyku, Gwatemali, Nikaragui i Salwadoru. Szacuje się, że ok. 20 tys. mężczyzn zmarło przedwcześnie z powodu epidemii. Jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć - nie wiadomo.

Na CKDu cierpią przede wszystkim pracownicy plantacji trzciny cukrowej w Mezoameryce, a na Sri Lance pracownicy upraw ryżu. Podobnie jest u młodych mężczyzn w Indiach, którzy również wykonują pracę fizyczną na polach uprawnych. Naukowcy wysnuli teorię, że pojawienie się CKDu może być powiązane z chronicznym odwodnieniem.

Po przebadaniu pracowników plantacji trzciny cukrowej w Kostaryce stwierdzono u nich wysoki poziom kryształów kwasu moczowego w moczu, które odkładają się w trakcie dnia i mogą uszkadzać nerki. W Indiach tajemniczą epidemię bada się także pod innym kątem. Naukowcy sprawdzają, czy na rozwój CKDu nie wpływa wysoki poziom krzemionki w wodach pól uprawnych stanu Andhra Pradesh, a także czy choroba nie jest konsekwencją nadmiernego stosowania pestycydów.

Naukowcy badający etiologię CKDu w różnych częściach świata muszą współpracować. Jeżeli uda się im znaleźć związek między przypadkami chorób na Sri Lance, w Ameryce Środkowej i w Indiach, będą mogli skutecznie walczyć z szerzącą się epidemią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas