Tajemnicza "ciemna plama" w kosmosie
Astronomowie uchwycili na zdjęciu tajemniczą "czarną plamę", która w towarzystwie gęstego sąsiedztwa gwiazd wygląda przerażająco.
Zdjęcie "ciemnej plamy" wykonane za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO pokazuje część Drogi Mlecznej w Gwiazdozbiorze Wężownika, który jest uważany za zapomniany trzynasty znak zodiaku.
Ciemność na niebie może oznaczać obszar, w którym nie znajdziemy żadnych gwiazd. Nie jest to jednak do końca prawdą, bo mogą się one skrywać za ciemnym obłokiem molekularnym, który blokuje wszelkie światło znajdujące się bezpośrednio za nim. Tajemniczy obłok jest znany jako LDN1774, a jego temperatura - podobnie jak w przypadku innych obłoków molekularnych - wynosi kilka stopni powyżej zera absolutnego. To z takich obiektów tworzą się przyszłe gwiazdy.
W widzialnym wszechświecie znajdziemy więcej podobnych "czarnych plam". Podobny obłok molekularny ESO odnalazł 500 lat świetlnych od Ziemi (Barnard 68). W świetle widzialnym nie da się dostrzec żadnych gwiazd, ale zdjęcie wykonane w podczerwieni wyraźnie pokazuje, że one tam są.