Tajemnicze chmury pyłu i zorza nad powierzchnią Marsa

Naukowcy z Uniwersytet Colorado dokonali kolejnych zaskakujących odkryć związanych z naszym najbliższym sąsiadem – Marsem. Co tym razem zaobserwowała sonda kosmiczna MAVEN?

Grafika ilustracyjna.  Fot. University of Colorado
Grafika ilustracyjna. Fot. University of Coloradomateriały prasowe

Ciekawszym i trudniejszym do wyjaśnienia zjawiskiem są chmury pyłu znajdujące się 150 do 190 km nad powierzchnią globu. Naukowcy nie wiedzą, skąd się wzięły oraz z czego się składają.

- Jeśli zaobserwowane chmury wzięły się z atmosfery planety, to znaczy, że nie wiemy na jej temat czegoś bardzo ważnego - powiedziała Laila Andersson z Uniwersytet Colorado.

Chmura ma niewielką grubość, a jej gęstość jest nieco większa na niższych wysokościach. Była obserwowana przez sondę przez cały czas trwania eksperymentu.

Naukowcy podejrzewają, że pył pochodzi z Phobosa i/lub Deimosa - księżyców Marsa. Jeśli tak, to mógł zostać przyniesiony przez wiatr słoneczny. Żaden z zachodzących na powierzchni Czerwonej Planety procesów nie jest bowiem w stanie wyjaśnić tego zjawiska.

Wiatr słoneczny może być odpowiedzialny za drugie zaobserwowane zjawisko - zorzę. Mars nie ma - w przeciwieństwie do Ziemi - silnego pola magnetycznego, więc cząsteczki o wysokiej energii mogą z łatwością uderzać w jego atmosferę.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas