Tajemniczy sygnał powtarzający się co 16 dni z pobliskiej galaktyki

​Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali wzór w serii wybuchów pochodzących z tajemniczego źródła oddalonego o pół miliarda lat świetlnych od Ziemi. Powtarzają się one co 16 dni.

Skąd pochodzą szybkie błyski radiowe?
Skąd pochodzą szybkie błyski radiowe?materiały prasowe

Szybkie błyski radiowe (FRB) to milisekundowe wybuchy fal radiowych w kosmosie. Pojedyncze sygnały radiowe zazwyczaj się nie powtarzają, ale FRB wysyłają krótkie, powtarzalne impulsy.

Między 16 września 2018 r. a 30 października 2019 r. naukowcy współpracujący w ramach projektu Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment/Fast Radio Burst Project (CHIME/FRB) wykryli FRB powtarzające się co 16,35 dni. W ciągu czterech dni sygnał ten wyzwalał wybuch lub dwa wybuchy co godzinę. Następnie wyciszył się na kolejne 12 dni.

Tajemnicze sygnały radiowe pochodzą z pobliskiej galaktyki. Nie wiadomo, co jest ich źródłem. Niektórzy twierdzą, że może być to sygnał od zaawansowanej cywilizacji pozaziemskiej.

Wykryty sygnał jest znany jako FRB 180916.J0158+65. W ubiegłym roku, w ramach projektu CHIME/FRB wykryto źródła ośmiu nowych FRB. Sygnał został namierzony jako pochodzący z ogromnej galaktyki spiralnej oddalonej od nas o ok. 500 mln lat świetlnych.

Naukowcy mają nadzieję, że śledząc pochodzenie tych tajemniczych sygnałów, uda się ustalić, co je spowodowało. Istnienie zauważalnego wzorca jest czymś nowym dla astronomów.
Odkrycie 16,35-dniowej okresowości w powtarzającym się źródle FRB jest ważną wskazówką co do natury tego obiektu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas