Rosną obawy Pekinu. Japoński railgun na nowych zdjęciach
Japońskie Siły Samoobrony mają służyć, jak sama nazwa wskazuje, tylko do samoobrony kraju. Nie przeszkadza to jednak Japończykom tworzyć jednej z najsilniejszych armii na świecie, która wykorzystuje wręcz eksperymentalne uzbrojenie. Takim jest railgun (pol. broń szynowa, broń elektromagnetyczna), umieszczony na okręcie JS Asuka. Do sieci trafiły najnowsze zdjęcia tej broni, zdradzające jego szczegóły.

Spis treści:
Po raz pierwszy o zdjęcia działa typu railgun na okręcie JS Asuka mogliśmy zobaczyć na początku kwietnia. Teraz ponownie w sieci pojawiły się obrazy tej broni, tym razem ujawniające jeszcze więcej ciekawych szczegółów. Możemy na nim zobaczyć japońskie działo szynowe w pełnej okazałości podczas naprawch kontrolnych.

Zdjęcia zostały udostępnione na platformie X przez użytkownika pod pseudonimem @HNlEHupY4Nr6hRM. Na jednym z nich widać działo bez osłony.

Jak wskazuje portal The War Zone, nowe zdjęcia de facto potwierdzają, że działo przypomina prototyp broni typu railgun, opracowany kilka lat temu przez Agencję Nabycia, Technologii i Logistyki (ATLA) japońskiego Ministerstwa Obrony, który wcześniej też był testowany na lądzie i na morzu. Prawdopodobnie obecny projekt stanowi modernizację poprzednich rozwiązań.
W poprzednich testach projekt działa szynowego ATLA miał wykazać zdolność do wystrzeliwania pocisków o masie 320 gramów z prędkością około 8 tys. km\h tj. równowartość 6,5 Ma, wykorzystując do pięć megadżuli 5 energii ładunku.
Jak działa railgun czyli broń szynowa?
Broń typu railgun to rodzaj artylerii kinetycznej, która do wystrzelenia pocisku wykorzystuje elektromagnesy zamiast chemicznych materiałów pędnych. Działo składa się z dwóch równoległych metalowych szyn, które na jednym końcu są podłączone do źródła zasilania elektrycznego. Pocisk do takiego działa wykonany lub pokryty jest dobrze przewodzącym materiałem, który po włożeniu tworzy obwód zamknięty.
Prąd sprawia, że railgun zachowuje się jak elektromagnes, w którym powstaje pole magnetyczne wewnątrz pętli utworzonej przez długość szyn aż do położenia twornika. Po zapewnieniu dużej ilości energii z zasilania na szyny oraz pocisk działa siła elektrodynamiczna. Jako że szyny są unieruchomione, siła ta wykonuje pracę tylko względem pocisku, rozpędzając go.
Zalety i wady broni typu railgun
Zaletą takiej broni jest prędkość wystrzelonego pocisku. Ten do zniszczenia celu nie musi wykorzystywać nawet materiału wybuchowego, a jedynie swoją energię kinetyczną. W ten sposób railgun może jednakowo posłużyć jako system obrony przed nadlatującymi pociskami rakietowymi, czy do zniszczenia silnie opancerzonych celów.
Pociski do takiej broni mogą być tańsze niż standardowe systemy wykorzystujące napęd rakietowy. Przy tym byłyby mniejsze, co pozwalałoby zabierać ich większą liczbę. Na okrętach jest to o tyle istotne, że na morskich jednostkach liczy się zagospodarowanie przestrzeni. Dlatego railgun jako koncept może być idealną bronią dla marynarki wojennej.
Niemniej na ten moment sama instalacja broni typu railgun pochłania dużo miejsca, gdyż wymaga on dostępu do dużej ilości energii. Dodatkowym wyzwaniem jest zużycie samych szyn działa, związane z ciągłym wystrzeliwaniem pocisków przy bardzo dużych prędkościach. Przy obecnej technologii materiałów railgun może wystrzelić tylko kilka pocisków, po czym trzeba wymieniać szyny.
Bat na chińskie superpociski
Pomimo wielkich wyzwań, Japończycy dalej kładą duży nacisk na rozwój technologii broni szynowej i wprowadzenia jej do aktywnej służby. W 2024 roku japońska armia zdradziła plany wykorzystania broni typu railgun jako regularne uzbrojenie niszczycieli najnowszej serii 13DDX.
Dla Japończyków tak wielozadaniowa broń może być ważną linią obrony przed manewrującymi pociskami hipersonicznymi, które są jednym z priorytetów rozwoju Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Zagrożenie z ich strony stanowi jeden z podstawowych założeń konstruowania sił zbrojnych przez Japończyków.
Co ciekawe Chińczycy także są jednym z czołowych badaczy broni typu railgun. Sami posiadają przynajmniej jedno prototypowe działo szynowe. Wcześniej nad tego typu bronią intensywnie pracowały Stany Zjednoczone, w których od 2005 roku rozwijano projekt działa szynowego dla marynarki wojennej. Niemniej w 2022 roku prace zawieszono, gdyż Amerykanie uznali, że koncept na ten moment ma zbyt małe szanse sukcesu przy rosnących kosztach.