Trustedoctor - wirtualne konsultacje z lekarzem na wyciągnięcie ręki
Globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa prowadzi do wzrostu popytu na konsultacje online ze specjalistami. Naprzeciw tej potrzebie wychodzą twórcy Trustedoctor, którzy w ostatnim miesiącu odnotowali trzykrotne zwiększenie zapisów do lekarzy poprzez tę platformę.
Korzystanie z cyfrowych konsultacji jest powszechne wśród lekarzy pierwszego kontaktu, ale nadal nie umożliwia tego wielu specjalistów. Według danych National Health Service (brytyjska służba zdrowia), 70 proc. wszystkich konsultacji kontrolnych można przeprowadzić online.
Osoby powyżej 65. roku życia stanowią większość pacjentów, mierzących się z nowotworami i innymi przewlekłymi chorobami. Należą one również do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o możliwość zarażenia koronawirusem i odsetek śmiertelności. Prowadzenie dalszych konsultacji w zakresie chorób przewlekłych jest koniecznością, a naprzeciw temu problemowi wychodzą twórcy platformy online - Trustedoctor.
Założona w 2016 roku przez 3 Polaków, Grzegorza Jarząbka, Łukasza Rzeczkowskiego i Dariusza Jastrzębskiego platforma Trustedoctor oferuje konsultacje z czołowymi specjalistami w zakresie onkologii, chirurgii, kardiologii, ortopedii, gastroenterologii. Z technologii korzystają indywidualni lekarze i prywatne sieci szpitali. Platforma działa obecnie w sześciu krajach, a wiodącym rynkiem jest Wielka Brytania.
- Jako doświadczeni lekarze i rodziny pacjentów (jeden z założycieli jest profesorem neurochirurgii w Szwajcarii, Profesor Philippe Schucht) czuliśmy, że proces zwracania się z zapytaniami w trudnych przypadkach do specjalistów jest nieefektywny i przestarzały. Z tego powodu stworzyliśmy platformę internetową, niezależną od wielu czynników, w tym miejsca zamieszkania, "Twój kod pocztowy nie powinien ograniczać Twoich opcji leczenia bądź opieki medycznej" - mówi Łukasz Rzeczkowski, współzałożyciel Trustedoctor.
Trustedoctor stał się pionierem na rynku, inwestując w rozwój dostępnej i łatwej w użyciu platformy internetowej, która umożliwia pacjentom dostęp wiodących specjalistów.
- Dowiedziałem się o Trustedoctor od jednego z moich pacjentów, który poprosił mnie o umówienie wizyty online - mówi Sotirios Bisdas, profesor neurologii na University College London i główny konsultant w zakresie neuroradiologii w National Hospital for Neurology and Neurosurgery, University College London Hospitals NHS Trust.
Wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, korzyści płynące z przeprowadzania zdalnych konsultacji stają się coraz bardziej wyraźne. Rzeczkowski, dyrektor ds. rozwoju w Trustedoctor zwraca uwagę, że rozprzestrzenianie się koronawirusa wpłynęło na zmianę świadomości społeczeństwa w zakresie korzystania z rozwiązań technologicznych. Na zwiększenie zainteresowania platformą wpłynęły też rekomendacje lekarzy.
- W tej chwili mamy na naszej platformie ponad tysiąc indywidualnie wybranych specjalistów z dwunastu krajów. W ostatnich miesiącach zawiązaliśmy partnerstwa z wieloma czołowymi szpitalami na świecie w tym The London Clinic, Moorfields Eye Hospital i Chelsea Westminster Hospital. W naszych planach jest ekspansja do Azji gdzie obecnie budujemy network lekarzy w Singapurze. W ostanim miesiacu zostalismy wytypowani zeby reprezentować Wielka Brytanię w misji handlowej dotyczacej wirutalnej medycyny do Korei, Malezji i Tajwanu - mówi Rzeczkowski.