Udany start sondy Parker Solar Probe
12 sierpnia rozpoczęła się misja Parker Solar Probe. Sonda została wyniesiona na pokładzie rakiety Delta IV Heavy, a jej celem jest rekordowe w dziejach zbliżenie się do Słońca.
Sonda Parker Solar Probe będzie prowadzić pomiary korony słonecznej. Badania będą wykonywane z rekordowo bliskiej odległości 6,2 milionów kilometrów od fotosfery Słońca, uznawanej umownie za powierzchnię naszej Dziennej Gwiazdy. Przed ogromnymi temperaturami sondę będzie chroniła specjalna osłona termiczna skonstruowana przez inżynierów z Applied Physics Laboratory.
Misja rozpoczęła się o 9:31 CEST na wyrzutni SLC 37B na Cape Canaveral. Do wyniesienia sondy użyta została rakieta Delta IV Heavy z górnym stopniem Star-48BV. Po 38 minutach i 58 sekundach lotu sonda została wyniesiona na orbitę heliocentryczną. Zbliżanie się do Słońca będzie trwało do 2024 roku. W tym czasie sonda wykona 7 przelotów obok Wenus i obiegnie Słońce 24 razy. Uzyskane asysty grawitacyjne pozwolą sondzie wejść na orbitę, w peryhelium której jej szybkość względem Słońca wyniesie 800 tys. km/h. Pierwszy przelot koło Wenus będzie wykonany pod koniec września 2018.
Start rakiety udał się za drugim podejściem. 11 sierpnia trwające 65 minut okno startowe zostało w pełni wykorzystane na usuwanie usterek technicznych.