USG płodu dokładne jak nigdy - innowacyjna technika dostępna w Polsce

​Jak rozwija się dziecko w brzuchu przyszłej mamy? Teraz dzięki nowoczesnemu USG można prześledzić to jeszcze dokładniej.

Nowoczesna technika USG pozwala przyjrzeć się rozwijającej się strukturze mózgu dziecka
Nowoczesna technika USG pozwala przyjrzeć się rozwijającej się strukturze mózgu dzieckamateriały prasowe

Dzisiaj ultrasonografia płodu jest nie tylko powszechna, ale i ultranowoczesna. Obecnie stosowane aparaty USG 3D/4D pozwalają z dużą precyzją dostrzec ruchy dziecka i nagrać filmik w jakości HD LIVE podczas badania. A co najważniejsze - przeprowadzić lepszą oraz dokładniejszą diagnostykę i ocenę rozwoju malucha w brzuchu mamy.  Ultrasonografia to metoda diagnostyki obrazowej bazująca na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych w medycynie. To zarazem najpopularniejsza technologia wykorzystywana w ramach diagnostyki u każdej kobiety w ciąży. Badanie USG należy do badań prenatalnych nieinwazyjnych, które wykonuje się kilka razy w czasie trwania ciąży w celu rozpoznania ewentualnych wad, niedojrzałości płodu oraz innych zaburzeń wewnątrzmacicznych. Wykorzystuje się je m.in. do określenia wieku ciążowego, diagnostyki wad płodu, stwierdzenia żywotności płodu, określenia kosmówkowości w ciąży mnogiej i wielu innych, kluczowych dla zdrowia dziecka parametrów. Coraz bardziej popularne są stosowane  w niektórych gabinetach supernowoczesne aparaty USG w technologii 3D/4D. Co umożliwia rozwój w technikach obrazowania? - Przede wszystkim dokładniejszą diagnostykę, która jest kluczowa szczególnie we wczesnym etapie ciąży, podczas I i II trymestru. Aparaty są szybsze oraz bardziej precyzyjne, co umożliwia uchwycenie szczegółów anatomicznych w skali makro. Przykładem jest tu USG 4D z funkcją HD LIVE, które jest technologią najnowszej generacji. Pozwala nie tylko na trójwymiarową rekonstrukcję obrazu rozwijającego się dziecka, ale również pokazuje inne wymiary np. jego ruch, gdzie obraz zmienia się w czasie rzeczywistym - powiedział dr n. med. Aleksander Ilski, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Technologia obrazu 4D HD LIVE o niezwykłej głębi, odpowiedniemu skupieniu światła i cieniowaniu pozwala na monitorowanie poszczególnych organów rozwijającego się dziecka. Podczas takiego USG lekarz może ocenić m.in.:  anatomię mózgu, nerek, wykonać echokardiografię płodu oraz  przestrzenną ocenę serca w kilku płaszczyznach, diagnozując ewentualne wady  jeszcze w łonie matki. Najnowsza funkcja obrazowania HD LIVE Silhouette umożliwia dokonanie oceny struktur anatomicznych już w pierwszym trymestrze ciąży. Co ciekawe, technologia Silhouette Flow pozwala na wizualizację naczyń krwionośnych - od małych naczyń po duże tętnice oraz  śledzić przepływ krwi płodu. Zobrazowanie nawet nieregularnie ukształtowanych struktur stało się osiągalne, co w technologii 2D było niemożliwe. To zasadnicza przewaga USG 4D nad USG 2D.

- Możemy ocenić zdrowie płodu we wczesnym stadium jego rozwoju, mamy lepszy wgląd w kobiecą anatomię, co pomaga odpowiednio szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości w przebiegu ciąży. To bardzo istotne parametry, gdyż szybka informacja pozwala na wczesną interwencję. To z kolei pozwala na otoczenie matki i dziecka kompleksową opieką, przeciwdziałanie powikłaniom, ale i zaplanowanie leczenia po porodzie - wyjaśnił ginekolog.

Jak zapewniają specjaliści, znaczenie nowoczesnych metod USG jest tym ważniejsze, że jest to badanie wykonywane u większości ciężarnych i może ono zminimalizować potrzebę diagnostyki bardziej inwazyjnej, która jest obarczona - niskim - ale jednak ryzykiem powikłań. Jeszcze nie tak dawno przyszłe mamy wychodziły z gabinetu lekarskiego ze zdjęciami swojego dziecka. Teraz, za sprawą USG 4D mają szansę na pamiątkę w postaci filmiku uwieczniającego ruchy rozwijającego się pod ich sercem malucha. Filmik zostaje nagrany na płycie DVD lub nośniku USB w jakości HD. Zaawansowane technologie t.j.: elektroniczna sonda matrycowa 4D, nowa technologia renderowania i dopasowania kontrastu, w które wyposażone są nowoczesne aparaty USG, pozwalają jeszcze dokładniej i szybciej dotrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga. Dzięki nowym technikom obrazowania, oświetlenia i cieniowania skóry, badanie zyskało większy realizm anatomiczny i możliwość skupienia się na najdrobniejszych szczegółach. 

Nauka BEZ fikcji: Jak zmienia się ciało w ciąży?INTERIA.TVVideo Brothers
INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas