Wiadomo, co powoduje chorobę Alzheimera
Naukowcy dokonali ważnego odkrycia dotyczącego choroby Alzheimera. Tłumaczy ono, dlaczego niektóre osoby cierpią na demencję, a inne nie.
Zespół uczonych z Georgetown University Medical Center pod kierownictwem Charbela E-H Moussy wykazał, że do obumieranie neuronów jest aktywowane nie przez blaszki beta-amyloidu (szkodliwe, nieprawidłowe białko, powstałe po chorobach) a białko tau (białko występujące prawie wyłącznie w komórkach nerwowych). Ma to na celu usunięcie potencjalnie toksycznych komórek. - Kiedy białko tau jest nieprawidłowe, białka takie jak beta-amyloid akumulują się w neuronach. Organizm wprowadza je do przestrzeni pozakomórkowej, tak by zminimalizować stopień ich toksyczności - powiedział Moussa.
Przeprowadzone badania wskazują, że przy prawidłowo działającym białku tau formuje się mniej blaszek. Kiedy tau wprowadzano do neuronów, które były go pozbawione, blaszki nie rosły.
- Gdy białko tau nie działa prawidłowo, neurony nie mogą pozbywać się szkodliwych substancji, na które składa się zarówno beta-amyloid, jak i zmiany neurofibrylarne. Komórki nerwowe obumierają, a uwalniany beta-amyloid zwiększa masę tworzącej się blaszki - dodał szef zespołu.
Moussa przekonuje, że znalazł sposób na usuwanie "biologicznych śmieci". Wystarczy zastosować lek o nazwie nilotynib. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu będzie możliwa skuteczniejsza walka z chorobą Alzheimera.