Wirus Ebola może ukrywać się w organizmie nawet pięć lat

​U osób, które przeszły infekcję wirusa Ebola, kilka lat później może dojść do nawrotu choroby. Długoterminowa obserwacja byłych pacjentów jest konieczna, aby zapobiec kolejnym epidemiom.

Wirus Ebola
Wirus Ebola123RF/PICSEL

Naukowcy już od jakiegoś czasu wiedzieli, że wirus Ebola może wchodzić w stan uśpienia (latencji), ukrywając się w tkankach, które nie krążą we krwi i dawać negatywne wyniki testów. Analiza wybuchu tegorocznej epidemii w Gwinei wykazała, że "rezerwuary wirusa" mogą się obudzić i powodować nowe infekcje po latach.

Powszechnie uważa się, że epidemie wirusa Ebola zaczynają się w wyniku przeniesienia patogenu ze zwierzęcia na człowieka. Analiza genetyczna wykazała, że szczep z Gwinei był praktycznie identyczny z tym z epidemii w latach 2013-16. Gdyby wirus aktywnie krążył w przyrodzie, na pewno by zmutował. Zamiast tego, miał zaledwie 12 mało istotnych zmian - to znacznie mniej, niż można by się spodziewać po co najmniej 5 latach krążenia między ludźmi.

To sugeruje, że źródłem był reaktywowany wirus, który pozostawał przez te lata uśpiony.

- To najdłuższy znany czas pomiędzy ogłoszonym końcem epidemii a odrodzeniem się wirusa. To nowy paradygmat: możliwość, że transmisja od osoby zarażonej podczas poprzedniej epidemii może być źródłem wybuchu nowej epidemii - powiedział Alpha Keita z Uniwersytetu w Montpellier, szef zespołu badawczego.

Jak i dlaczego uśpiony wirus się budzi, pozostaje tajemnicą, choć naukowcy mają pewne podejrzenia. Czasami u osób, które przeszły Ebolę odnotowuje się wzrost przeciwciał przeciwko wirusowi, a to sygnał, że patogen się budzi. Około 2/3 osób, które przeżyły zakażenie wirusem Ebola, ma wysoki poziom przeciwciał nawet pięć lat po zakażeniu.

- Ludzie mogą teraz zostać dodani do listy żywicieli pośrednich, którzy mogą służyć jako długoterminowe "rezerwuary" wirusa Ebola i wywoływać nowe epidemie - powiedział Robert F. Garry z Tulane University's School of Medicine.

Eksperci przekonują, aby termin "osoba, która przeżyła Ebolę" został ponownie przemyślany i obejmował nie tylko tych, którzy walczyli z objawami, ale także tych, którzy mogli przechodzić chorobę bezobjawowo. To może być potencjalny punkt wyjścia dla przyszłych epidemii.

"Teraz wiesz": Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas