Woda w mózgu - niezwykły sposób obrazowania
Naukowcy coraz chętniej wykorzystują opracowany niedawno sposób obrazowania mózgu. Wystarczy dodać do niego... wody.
Aby uzyskać obraz połączeń nerwowych i wykryć guza, neurolodzy korzystają z techniki obrazowania tensora dyfuzji (DTI), która w skrócie polega na śledzenie ruchu cząsteczek wody w mózgu.
Chirurg Clark Chen z University of California w San Diego zastosował metodę DTI planując wycięcie guza swojemu byłemu szkolnemu nauczycielowi - Anthony'emu Chettiemu - z płata potylicznego. Ta część mózgu jest odpowiedzialna za przetwarzanie informacji wizualnych. Wycięcie guza Chettiemu ocaliło mu wzrok.
"W mózgu nie ma marginesu błędu. Każdy centymetr tkanki mózgowej zawiera miliony połączeń nerwowych, więc liczy się każdy milimetr" - powiedział Chen.
Odzyskawszy przytomność po operacji, Chetti miał nienaruszony wzrok.
"Kiedy obudziłem się po operacji, poprosiłem o moje okulary i od razu zacząłem sprawdzać funkcjonowanie wzroku. Widziałem zegar. Mogłem przeczytać słowa na oddalonej tablicy. Od razu zauważyłem, że z moim wzrokiem wszystko w porządku" - powiedział Chetti.
Wszystko dzięki DTI. Ta metoda obrazowania ujawnia wiele szczegółów w mózgu, które są przydatne podczas operacji neurochirurgicznych.