Wolontariusze skatalogowali ponad 300 tys. galaktyk

Ponad 83 tys. naukowców klasyfikowało i opisywało galaktyki w ramach projektu Galaxy Zoo 2. Efektem ich pracy jest największa baza formacji gwiezdnych, jaką kiedykolwiek stworzono – donosi serwis Physorg.

Jedna osoba wykonywałaby tą pracę bez przerwy przez 30 lat
Jedna osoba wykonywałaby tą pracę bez przerwy przez 30 latNASA

Pracę 83 tys. naukowców-wolontariuszy nadzorował Uniwersytet Minnesoty. Od lutego 2009 do kwietnia 2010 roku przypatrywali się materiałom pochodzącym z projektu Sloan Digital Sky Survey (SDSS) - jednego z najważniejszych przeglądów nieba w historii astronomii. Tylko z jego pomocą udało się odkryć prawie milion galaktyk i 120 tys. kwazarów.

W ramach Galaxy Zoo 2 badacze zajmowali się nie tylko identyfikacją, ale także klasyfikowaniem galaktyk. W tym temacie człowieka nie jest w stanie wyręczyć komputer, który doskonale radzi sobie z innymi zagadnieniami, np. pomiarem właściwości, ich rozmiarem oraz kolorem.

Katalog opracowany przez naukowców jest już dostępy na stronie data.galaxyzoo.org. Swoimi rozmiarami dziesięciokrotnie przerósł największą do tej pory publikację. Znalazło się w nim ponad 300 tys. obiektów, a każdy z nich - dla pewności - weryfikowano 40-45 razy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas