Wydry wielkie jak wilki - takie żyły sześć mln lat temu
Około 6 mln lat temu starożytna gigantyczna wydra przemierzała bagna i drogi wodne Chin w poszukiwaniu pożywienia. Ten drapieżnik był dwa razy większy od każdego znanego nam gatunku wydry.
W łańcuchu pokarmowym gigantyczna wydra zajmowała miejsce zarezerwowane dla wilków. Analiza czaszki zwierzęcia pokazuje, że był to prawdopobnie największy lądowy drapieżnik, który miażdżył zębami małże, żółwie, a nawet kości ptaków. Dzięki potężnemu zgryzowi i niezwykłym rozmiarom, wydra prawdopodobnie dominowała na mokradłach, które zamieszkiwała.
Gigantyczna wydra oficjalnie znana jako Siamogale melilutra ważyła nawet 50 kg, czyli dwa razy więcej niż współczesne wydry.
- Rozpoczęliśmy nasze badania od koncepcji, że wydra ta była tylko większą wydry morskiej lub wydry afrykańskiej. Myliliśmy się - powiedział Jack Tseng z Uniwersytetu w Buffalo, główny autor badań.
Aby określić jak potężnym zgryzem dysponowała prehistoryczna wydra, naukowcy spojrzeli na jej żyjące odpowiedniki. Spośród 13 istniejących gatunków udało się im stworzyć szczegółowe modele 3D 10 z nich i dokładnie obliczyć siłę z jaką zamykają szczęki. Ale kiedy wykonano już cyfrowy model czaszki prehistorycznej wydry, odkryto coś niezwykłego. Okazało się, że wymarłe zwierze dysponowało szczękami 6 razy mocniejszymi niż się spodziewano. To czyniło z Siamogale melilutra przerażającego drapieżnika.