Wyjątkowo rzadki i złośliwy nowotwór pokonany
Złośliwy nowotwór osłonek nerwów obwodowych to rzadki i wyjątkowo nieprzyjemny typ nowotworu. Teraz naukowcom udało się go powstrzymać.
To, co do niedawna wydawało się niemożliwe, stało się faktem. Naukowcy z UT Southwestern Medical Center udowodnili, że złośliwy nowotwór osłonek nerwów obwodowych (MPNST) może zostać całkowicie wyleczony. Wystarczy zahamować działanie białka BRD4, by doprowadzić do obumarcia komórek zmienionych nowotworowo.
- W naszych badaniach zidentyfikowaliśmy potencjalny cel pozwalający na zwalczanie MPNST, nowotworu, który zazwyczaj kończy się śmiercią - powiedział Lu Le, kierujący badaniami.
MPNST wywodzi się z komórek onerwia, a w 50 proc. przypadków występuje wraz z nerwiakowłókniakowatością typu 1. Ryzyko rozwoju guza u pacjentów z NF1 w ciągu całego życia określa się na 7-12 proc. MPNST przybiera postać niezwykle agresywnych mięsaków formujących się wokół nerwów. Najlepszą formą leczenia jest ich chirurgiczne usunięcie, ale często jest to utrudnione ze względu na lokalizację wokół ważnych nerwów obwodowych. Zarówno radio-, jak i chemioterapia są zgoła nieskuteczne. Ponad połowa pacjentów ze zdiagnozowanym MPNST umiera w przeciągu 5 lat.
Okazało się, że u chorych na MPNST występuje bardzo wysokie stężenie białka BRD4. To z kolei umożliwia proteinie BCL-2 podtrzymanie komórek nowotworowych przy życiu i dalszą ekspansję guza. Używając związku o nazwie JQ1 naukowcy zahamowali ekspresję BRD4, co doprowadziło do zmniejszenia się guzów. Niewykluczone, że w przyszłości doprowadzi to do powstania skierowanych stricte na MPNST leków antynowotworowych.