​Zęby z drukarki 3D

Straciłeś zęba? Nie martw się, twój dentysta wydrukuje ci nowego. A przy okazji pomoże on zachować czystość w jamie ustnej.

Zęby z drukarki 3D wkrótce staną się standardem?
Zęby z drukarki 3D wkrótce staną się standardem?materiały prasowe

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Groningen pod kierownictwem Andreasa Herrmanna uzyskał nowe tworzywo sztuczne o właściwościach antyseptycznych, dzięki któremu będzie można tworzyć antybakteryjne zęby. Substancja powstała dzięki dodaniu czwartorzędowych soli amoniowych do żywiczego polimeru, standardowo używanego przez protetyków.

Sole amoniowe są naładowane dodatnio, a gdy w pobliżu pojawią się naładowane ujemnie bakterie, dochodzi do uszkodzenia ich błon komórkowych, a w efekcie do defragmentacji. Liczne testy wykazały, że sole zabójcze dla bakterii są całkowicie obojętne dla ludzkich komórek.

Mieszanka żywicy i soli amonowych może zostać wykorzystana jako filamet do drukarki 3D. Ząb jest drukowany, a następnie utwardzany za pomocą światła ultrafioletowego. Co ciekawe, cały proces nie jest czasochłonny, a w efekcie uzyskuje się trwałą i bezpieczną w użyciu protezę na lata.

Badania wykazały, że kontaktu z solami amoniowymi nie przeżywa 99 proc. bakterii powodujących próchnicę (gatunek Streptococcus mutans). W przypadku zębów bez soli amoniowych, umiera tylko 1 proc. tych bakterii.

Póki materiał zostanie wprowadzony do powszechnego użytku, trzeba przeprowadzić szereg testów, które wykażą jak drukowane zęby zachowują się po latach oraz czy ich struktura nie jest osłabiona przez stosowanie past i innych preparatów do higieny jamy ustnej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas