100% energii odnawialnej w Polsce

Podczas światowej Konferencji ds. Zmian Klimatu Narodów Zjednoczonych (COP21), która odbędzie się już 30 listopada w Paryżu, zostaną przedstawione bardzo interesujące wyniki badań dwóch amerykańskich naukowców. Chcą oni pokazać światu, jak w inny sposób możemy podejść do tematu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych...

Podczas światowej Konferencji ds. Zmian Klimatu Narodów Zjednoczonych (COP21), która odbędzie się już 30 listopada w Paryżu, zostaną przedstawione dwóch amerykańskich naukowców. Za projekt odpowiedzialni są: Mark Jacobson, inżynier środowiska ze Stanford University i Mark Delucchi z University of California w Davis.

Chcą oni pokazać światu, jak w inny sposób możemy podejść do tematu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w ten sposób, abyśmy w przeciągu najbliższych 35 lat całkowicie zrezygnowali z węgla i atomu.

Szacunki badaczy dotyczą 139 krajów świata i przedstawiają, w jaki sposób panele i elektrownie słoneczne, turbiny wiatrowe (naziemne i nawodne), elektrociepłownie geotermalne, tamy hydroenergetyczne czy instalacje do pozyskiwania energii pływów i fal morskich, pomogą uzyskać nam aż 100 procent czystej energii, która zasili całą naszą planetę.

Sprawa warta jest świeczki, ponieważ inżynierowie wyliczają, że każdego roku od 3.3 do 4.6 milionów ludzi na całym świecie umiera zbyt wcześnie ze względu na zanieczyszczenia powietrza.

Koszt energii słonecznej do 2020 roku ma osiągnąć poziom około 4.5 centa za kWh w obszarach o wysokim nasłonecznieniu (Południowy Zachód USA, Bliski Wschód, Północna Afryka i Australia) i 6.5 centa w obszarach o średnim nasłonecznieniu, jak np. Chiny oraz Indie. Energia pochodząca ze spalania węgla kosztuje od 6.6 do 15.1 centa za kWh, a ze spalania gazu już 6-8 centa.

Tak więc widzimy, że energia ze źródeł odnawialnych jest sporo tańsza. Zobaczcie powyższą infografikę, na której specjaliści przedstawili propozycje dla Polski. Jeśli natomiast interesują Was porady dla całego świata, .

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas