150-lecie pierwszej prognozy w gazecie
Dzisiaj mija 150 lat od ukazania się na łamach prasy pierwszej w historii prognozy pogody. W którym kraju można było przeczytać o poranku pierwszą prognozę i kto ją przygotował?
Dzisiaj mija 150 lat od ukazania się na łamach prasy pierwszej w historii prognozy pogody. W którym kraju można było przeczytać o poranku pierwszą prognozę i kto ją przygotował?
Meteorolodzy obchodzą dzisiaj wyjątkowe święto. Mija właśnie 150 lat od opublikowania na łamach gazety pierwszej w historii prognozy pogody.
Obecnie prognozy w prasie nie robią już na nikim większego wrażenia. Po prostu nie wyobrażamy sobie, aby jej tam nie było.
Jednak w drugiej połowie dziewiętnastego wieku była to nowość.
Pierwszą w dziejach ludzkości informację o stanie pogody przygotował Robert FitzRoy, angielski żeglarz, pierwszy człowiek, który wprowadził na stałe termin "prognoza pogody". Jego pierwszą oryginalną prognozę opublikowała gazeta brytyjska The Times dokładnie 1 sierpnia 1861 roku, czyli równo 150 lat temu.
Zapiski Roberta FitzRoya
Robert FitzRoy do zbierania informacji pogodowych używał telegrafu. Dane na temat aktualnego stanu pogody były przesyłane dzięki temu do jego biura. Wkrótce z tej metody skorzystali także inni badacze pogody, z czasem tworząc swoiste pionierskie centrum meteorologiczne.
FitzRoy był także twórcą pierwszej w historii mapy synoptycznej, dzisiaj niezbędnego przyrządu do prognozowania pogody. Zaznaczał na niej panujące warunki pogodowe zbierane ze wszystkich regionów Anglii.
Robert FitzRoy po dziś dzień uznawany jest za jednego z głównych pionierów meteorologii i hydrologii. Był on z zawodu hydrografem i kapitanem HMS Beagle w czasie słynnej podróży Darwina.
Pierwsza prognoza pogody w historii
Po latach trafił do Nowej Zelandii, gdzie został gubernatorem. Dzięki temu mógł porównywać klimat panujący zarówno w Anglii jak i na antypodach. FitzRoy urodził się 5 lipca 1805 roku, a zmarł 30 kwietnia, 60 lat później.