AI namierzyło zaginione miasta
Kupcy są doskonałym źródłem informacji - to oni jako pierwsi prowadzili dokładne zapiski gdzie coś kupowali,od kogo, za ile i gdzie to sprzedawali, a bazując na takich właśnie informacjach znajdujących się na glinianych tabliczkach sprzed 4 tysięcy lat, naukowcom udało się z pomocą sztucznej inteligencji wskazać lokację 11 zaginionych miast.
Kupcy są doskonałym źródłem informacji, jako że prowadzili dokładne zapiski gdzie coś kupowali,od kogo, za ile i gdzie to sprzedawali, a bazując na takich właśnie informacjach znajdujących się na glinianych tabliczkach sprzed 4 tysięcy lat, naukowcom udało się z pomocą sztucznej inteligencji wskazać lokację 11 zaginionych miast.
Analizie poddano tabliczki znalezione przez archeologów w ruinach miasta Nesa (Kanisz), znajdującego się na terenie Anatolii (Turcja). Było to możliwe, bo glinianych tabliczek znaleziono tam aż 23 tysiące i choć normalnie uznano by to za odkrycie nudne, wymagające wielu lat żmudnej pracy do odczytania istotnych informacji, to dzięki najnowszym technologiom, a dokładniej rzecz biorąc komputerom, które korzystają z algorytmów uczenia maszynowego, można je było wykorzystać dużo sprawniej.
Normalnie tabliczki takie przez lata byłyby analizowane pod kątem jakichkolwiek wskazówek dotyczących antycznych miast, ale komputer problem ten rozwiązał zupełnie inaczej. Biorąc pod uwagę dystans jaki były w stanie pokonać wówczas kupieckie karawany, a także szczegółowe zapiski kilkunastu tysięcy międzymiastowych transakcji handlowych, ceny, ilości produktów, maszyna potrafiła wyliczyć jakie poszczególne antyczne metropolie dzielił dystans. A dzięki temu udało się ustalić pozycję 11 zaginionych miast.
Oczywiście nie ustalono ich dokładnej lokalizacji - do przeszukania nadal będzie spory obszar, jednak lepsze to niż nic, tym bardziej, że część z przewidywanych przez komputer pozycji pokrywa się z założeniami zespołów historyków, którzy stosowali metody tradycyjne. Aby sprawdzić nową metodę użyto także danych wskazujących na pozycję znanych nam antycznych miast i tu komputer wskazał bezbłędnie, można zatem założyć, że w pozostałych przypadkach (a przynajmniej w większości z nich) również się nie myli.
Źródło: , Zdj.: PD