Antarktyczny rekord ciepła
Mająca swoją siedzibę w Genewie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) przynosi dla nas oficjalnie potwierdzenie niechlubnego rekordu, jaki udało się na Ziemi pobić dwa lata temu. Otóż pod koniec marca 2015 roku, w argentyńskiej bazie Esperanza na Antarktyce zanotowano rekordowe temperatury sięgające 17.5 stopni Celsjusza.
Mająca swoją siedzibę w Genewie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) przynosi dla nas oficjalnie potwierdzenie niechlubnego rekordu, jaki udało się na Ziemi pobić dwa lata temu. Otóż pod koniec marca 2015 roku, w argentyńskiej bazie Esperanza (na zdjęciu) na Antarktyce zanotowano rekordowe temperatury sięgające 17.5 stopni Celsjusza.
Nie jest to absolutny rekord dla Antarktyki, lecz dla Antarktyki kontynentalnej - wyższe temperatury udało się w styczniu roku 1982 odnotować na wyspie Signy Island - było to 19.8 stopnia Celsjusza (dla samego antarktycznego plateau są one z kolei dużo niższe - rekord zarejestrowanego ciepła wynosi tam -7 stopnic Celsjusza). Jeśli chodzi o rekord mrozu to padł on w rosyjskiej stacji Wostok w lipcu 1983 roku i wyniósł -89.2 stopni Celsjusza.
Oczywiście WMO zakłada, że mogły tam występować większe ekstrema, które nam umknęły ze względu na naszą małą aktywność na tym kontynencie. Organizacja ta podkreśla przy tym konieczność prowadzenia dokładnych pomiarów, zwłaszcza w obliczu zmian klimatu - tamtejsza pokrywa lodowa ma bowiem prawie 5 kilometrów grubości i zawiera niemal 90% całej słodkiej wody na Ziemi. Jej całkowite roztopienie doprowadziłoby do podniesienie poziomu mórz na świecie o 60 metrów.
Źródło: , Zdj.: Andrew Shiva / Wikipedia,