Badania o toksycznym życiu poprawione

Jakiś czas temu NASA z wielką pompą ogłosiła wyniki swoich badań z dziedziny astrobiologii. Sponsorowani przez agencję naukowcy odnaleźli w najstarszym jeziorze USA bakterię, która rzuciła zupełnie nowe światło na życie w całym wszechświecie. Teraz okazuje się, że wyniki badań, które miały doprowadzić do zmiany wszystkich podręczników od biologii mogły być błędne.

Jakiś czas temu . Sponsorowani przez agencję naukowcy odnaleźli w najstarszym jeziorze USA bakterię, która rzuciła zupełnie nowe światło na życie w całym wszechświecie. Teraz okazuje się, że wyniki badań, które miały doprowadzić do zmiany wszystkich podręczników od biologii mogły być błędne.

Wyniki tych badań były naprawdę rewolucyjne. W najstarszym jeziorze znajdującym się na terenie Ameryki Północnej, którego wiek szacowany jest na ponad 700.000 lat odnaleziono bakterię (oznaczoną jako GFAJ-1), która zastępuje w swoich komórkach fosfor toksycznym tlenkiem arsenu (czyli popularną trucizną – arszenikiem).

Dotychczasowo znano tylko 6 podstawowych budulców życia. Były to: węgiel, wodór, tlen, azot, siarka i fosfor. Mimo, iż znano wcześnie pewne gatunki mikrobów, które potrafiły odżywiać się arszenikiem – nowo odkryta bakteria jest pierwszym organizmem, który jako podstawowej substancji używa czegoś spoza wyżej wymienionej szóstki. I możemy tylko zacytować naukowców z NASA, którzy mówią, że jeśli byliśmy w stanie znaleźć taką formę życia na Ziemi, możemy tylko sobie wyobrażać co czeka na nas w bezkresnych oceanach kosmosu.

Dwa niezależne zespoły naukowców postanowił zweryfikować wyniki badań NASA i wychodzi na to, że mimo iż bakteria GFAJ-1 może żyć w warunkach wysokiego stężenia arszeniku - do życia nadal potrzebuje ona niewielkich ilości fosforu. Nie włącza on także arszeniku do swego materiału genetycznego - jak wskazywały pierwsze badania.

Tym samym bakteria nie łamie żadnych ze starych reguł dotyczących życia. Owszem, potrafi ona zbierać fosforany w trudnych warunkach, co pozwala wyjaśnić czemu może rosnąć nawet gdy w jej komórkach znajduje się arszenik, lecz potrafi tylko i aż tyle.

Felisa Wolfe-Simon z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, która przewodziła badaniom fundowanym przez NASA, twierdzi, że opublikowane właśnie wyniki badań wcale nie są sprzeczne z uzyskanymi przez nią wynikami. Twierdzi ona, że ma w zanadrzu kilka innych artykułów naukowych na temat ciekawej bakterii, które mają być opublikowane w najbliższych miesiącach.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas