Bareja wiecznie żywy - strona urzędu czynna od 9 do 16

Jeden z użytkowników Wykopu zauważył ostatnio scenę niczym z filmu Barei (gdyby tylko w czasach Barei istniał internet) - trafił on na stronę Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, na której widniał komunikat: "Zapraszamy później. Strona Generalnego Inspektora...

Jeden z użytkowników Wykopu zauważył ostatnio scenę niczym z filmu Barei (gdyby tylko w czasach Barei istniał internet) - trafił on na stronę Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, na której widniał komunikat: "Zapraszamy później. Strona Generalnego Inspektora Informacji Finansowej działa w dni robocze od 8:30 do 15:30".

Niestety nie jest to żart o czym możecie przekonać się sami udając się pod adres . Serwis opisując ten problem skierował zapytanie do Ministerstwa Finansów na co otrzymał odpowiedź:

Uprzejmie informujemy, że strona internetowa: GIIF: czynna jest całą dobę we wszystkie dni tygodnia i służy do informowania zainteresowanych o działalności GIIF.

Natomiast adres funkcjonujący od ponad 10 lat, jest kanałem przeznaczonym jedynie do przesyłu plików zawierających informację o transakcjach w formie teletransmisji.

Strona ta jest dedykowana tylko dla instytucji raportujących do GIIF, np. takich jak banki, czy inne instytucje finansowe, a także notariuszy i jest jednym z kanałów przesyłu informacji o transakcjach przekraczających ponad 15 tys. euro oraz podejrzanych. Raportowanie odbywa się zgodnie z wymogami przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Instytucje zobowiązane do takich czynności korzystają z tej możliwości tylko w dni robocze, pomiędzy godz. 8.30 a 15.30. Dostępność strony we wskazanych godzinach wynika ze sposobu organizacji przyjmowania danych za pomocą tego kanału, bazującego na analizie zasad bezpieczeństwa transferu.

Jednocześnie oprócz strony Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (tj. ) instytucje obowiązane przekazują informacje o transakcjach na udostępnioną 24h na dobę skrzynkę mailową, a także na nośnikach magnetycznych lub papierze.

Informacje o sposobie raportowania transakcji do GIIF zawarte są w głównym portalu Ministerstwa Finansów, w zakładce GIIF:

Z jednej strony rozumiemy zatem, że to portal dla dość wąskiego grona osób i instytucji, na których ciąży obowiązek zgłaszania wszystkich transakcji powyżej kwoty 15 tysięcy euro i design ma tu drugorzędne znaczenie, ale z drugiej strony pamiętajmy, że znajdujemy się w internecie, którego główną przewagą jest to, że działa przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nawet jeśli na drugim końcu tego portalu siedzi urzędnik, który musi ręcznie każdy raport zatwierdzać to nie jest to żadnym wytłumaczeniem, łatwiej już chyba nadać by było ten raport pocztą - niektóre z nich czynne są przynajmniej przez całą dobę.

Poza tym konieczność używania Internet Explorera i instalowania wtyczek ActiveX (młodsi z naszych czytelników już pewnie nawet nie wiedzą co to jest ;)) w roku 2015 samo w sobie pozostawiać może lekki niesmak.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas