Błękitny smog nad Plutonem

Jedno ze zdjęć Plutona, wykonanych przez sondę kosmiczną New Horizons, ukazuje fascynujące zjawisko, zachodzące w atmosferze tej planety karłowatej. Według naukowców błękitna otoczka wokół Plutona to tzw. smog fotochemiczny...

Jedno ze zdjęć Plutona, wykonanych przez sondę kosmiczną New Horizons, ukazuje fascynujące zjawisko, zachodzące w atmosferze tej planety karłowatej.

Według naukowców błękitna otoczka wokół Plutona to tzw. smog fotochemiczny, który jest mieszaniną węglowodorów, takich jak acetylen i etylen.

Powstają one na skutek reakcji promieni słonecznych z metanem i innymi gazami, unoszącymi się nad powierzchnią Plutona na wysokość 200 kilometrów.

Fot. NASA / New Horizons.

Węglowodory te mają postać bardzo małych cząstek o średnicy zaledwie ułamka mikrometra, powodują rozpraszanie się światła słonecznego, tworząc jasnoniebieską łunę.

Można to porównać do smogu, który w gorący letni dzień unosi się nad ziemskimi metropoliami. Wówczas jednak promienie słoneczne wchodzą w reakcję ze spalinami, tworząc tzw. ozon przygruntowy, który jest groźny dla ludzkiego zdrowia.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas